Galeria

      21 października 2012 roku

      Z okazji wspomnienia bł. Jana Pawła II w naszej parafii ogłosiliśmy konkurs plastyczny o naszym polskim Papieżu. Przysłano do nas ponad 120 prac, a uczestników było ponad 145 osób. Parace był bardzo ładne - niektóre bardzo pomysłowe, bo do ich wykonania dzieci użyły np. bursztynu, szkła, piasku, bibuły, brokatu, liści, wycinek z gazet. Uczestnikom sedecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentu.

Na stronie umieściliśmy tylko prace nagrodzone i wyróżnione, ale można wszystkie prace zobaczyć. Wystarczy na komputer ściągnąć plik z prezentacją powerpoint. Aby to uczynić kliknij na poniższy link.

Pobierz pliki

Poniżej znajdują się prace, które otrzymały nagrody książkowe:

 

1. Wiktoria i Jakub Bronowiccy

2. Patrycja Paczkowska

3. Alicja Załęska

4. Zuzia Miecznik

 

Nagrodę główną otrzymali:

 

1. Ewelina Bundz - Gimnazjum w Smolajnach

2. Staś Wróblewski - Szkoła Podstawowa

3. Wanesa Sirojć - "Zerówka"

Poniżej znajdują się prace, które otrzymały wyróżnienie:

 

1. Oliwia Tyszka

2. Dawid Grablewski

3. Oliwia Jarosz

4. Emilia Pietnoczka

5. Angelika Staszkiewicz

6. Ewelina Mielczarek

7. Palulina Bartkowiak

8. Monika Boczkowska

     15 lipca 2012 roku - Wizyta Sióstr Katarzynek

    W niedzielę (15 lipca 2012 roku) z radością gościliśmy Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny (popularnie zwane "Katarzynkami"). Siostry ukazały nam historię zgromadzenia, przypomniały życiorys swojej założycielki bł. Reginy Protman i w skrócie przybliżyły nam charyzmat swojego zakonu. Po Mszy Świętej można było napisać intencje i wrzucić do skrzynki. Wszystkie intencje Siostry zabrały do Braniewa, gdzie będą się modlić o spełnienie wszystkich tych próśb. Każdy miał również możliwość oddania czci bł. Reginie przez ucałowania relikwi.

 

 

    Dziękując Siostrom za wizytę, życzymy wielu łask Bożych, radości z powołania i niech Chrystus- Oblubieniec wszystkich Sióstr Zakonnych powoła nowe kobiece serca do służby w Kościele.

    12 lipca 2012 roku - Kurs "Pierwsze Słowo"

     W Ośrodku Rekolekcyjnym "Źródło Jakuba" w Dobrym Mieście w dniach od 9 do 15 lipca 2012 roku odbywał się Kurs "Pierwsze Słowo". Na zakończenie każdy uczestnik miał za zadanie głosić Chrystusa każdemu, kto otworzy drzwi swoich miszkań. Parafianie otworzyli swoje drzwi dla Ewangelizatorów i tak "Dobra Nowina" była głoszona w domach naszego miasta. Uczestnicy z serca dziękują za otwarcie drzwi i wysłuchanie tego, co mieli do powidzenia. Oby te spotkania stały się przyczyną wzrostu wiary.

    30 maja 2012 roku - I rocznica święceń
     We środę 30 maja 2012 roku, o godz. 18.00 w naszej bazylice Mszę  św. w rocznicę święceń odprawili kapłani wyświęceni w ubiegłym roku. Z tego rocznika pochodzi także nasz wikariusz ks. Radosław Czerwiński. 
    30 maja 2012 roku - Mecz Księża-ZSZ o puchar Dyrektora ZSZ
    Z okazji pierwszej rocznicy święceń został rozegrany Mecz między Księżmi a Uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście o puchar Dyrektora ZSZ. Chociaż pogoda zapowiadała, że będzie padał deszcz, to jednak o godz. 21.00, kiedy rozpoczął się mecz, pogoda była sprzyjająca rozgrywkom.
    Sam mecz wywoływał wiele emocji. I pomimo, że lepsi okazali się Uczniowie, którzy strzelili 14 goli, podczas, gdy drużyna Księży tylko 4. To jednak była to dobra walka. Sam mecz rozegrany na naszym dobromiejskim "Orliki" jest też zapowiedzią zbliżającego się Euro 2012.
    21-25 maja 2012 roku - Biały Tydzień
     Celebracja sakramentu Pierwszej Komunii Świętej tak naprawdę nie kończy się na przyjęciu Ciała Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Tę niezwykłą, doniosłą uroczystość kończy bowiem tzw. „Biały tydzień". W tym roku "Biały Tydzień" w naszej parafii trwał od 21 do 25 maja 2012 roku. Na ostatniej Mszy Świętek, Ksiądz Proboszcz wręczył dzieciom "Pamiątki I Komuni Świętej".
    27 maja 2012 roku - Msza Święta Prymicyjna ks. Krzysztofa Kamińskiego

    W zakdładce "Galeria" zamieściliśmy kilka zdjęć z Uroczystej Mszy Świętej Prymicyjnej ks. Krzysztofa Kamińskiego. Było to bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Następna tak wspaniała uroczystość prymicyjna, jeżeli Pan Bóg pozwoli to za dwa lata Prymicja kl. Michała Ułanowskiego.

    26 maja 2012 roku -  Święcenia Kapłańskie (księdza Krzysztofa Kamińskiego)
    20 maja 2912 r. - Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej
    13 maja 2012 r. - Koncert Chóru Bel Canto w naszej Bazylice

    3 maja 2012 r. - XIX Piesza pielgrzymka do Gietrzwałdu

Szliśmy, szliśmy i doszliśmy do Gietrzwałdu...

 

Dzisiaj rano grupa licząca 60 osób wyruszyła, aby pieszo (po raz XIX w historii) przebyć 35 km i tym samym dojść do Gietrzwału. A wszystko po to, aby w Święto Królowej Polski pokłonić się Matce Bożej. Każdy z nas miał swoją intencję, dodatkowo nieśliśmy intencje, które parafianie zapisali w "Księdze Intencji". Wyszliśmy o godz. 7.10 i już o 16.00 byliśmy na miejscu. Na zakończenie byliśmy na Eucharystii.

"GOŚĆ NIEDZIELNY" o pielgrzymce do Gietrzwałdu...

 

Powstała właśnie nowa strona "Gościa Niedzilnego - Posłańca Warmińskiego", która przekazuje informacje z wydarzeń w naszej Archidiecezji Warmińskiej. Zachęcamy do częstego zaglądania na tę stronę. A na niej między innymi opisana jest dobromiejska pielgrzymka do Gietrzwałdu. Zamieszczono wypowiedzi uczestników i galerię zdjęć, aby przeczytać ten artykuł - kliknij tutaj.

       30 kwietnia 2012 r. - Bazylika nocą

       5-8 kwietnia 2012 r. - Triduum Paschalne

Wielki Czwartek...

 

Dzisiaj w Wielki Czwartek podczas Mszcy Wieczerzy Pańskiej przypomnielismy wartość dwóch Sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy Świętej przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. "Ciemnicy", gdzie Parafianie mogli Adorować Pana Jezusa i rozważać początek Męki Chrystusa. Adoracja trwała do godz. 21.00.

"Ciemna Jutrznia"...

 

W Wielki Piątek tradycyjnie o godz. 9.00 odbyła się Wielkopiątkowa Liturgia Godzin czyli tzw. "Ciemna Jutrznia". W Kościele daje się zauważyć brak dekoracji, na Ołtarzu nie ma obrusa. Wszystko ma podkreślić ważność czasu, w którym się znajdujemy. Dziś będziemy przypominać o Śmierci Jezusa na Krzyżu. Ten smutek wyrażony jest także w surowości kościoła. Zapraszamy wszystkich na Liturgię Męki Pańskiej i Adorację Krzyża Świętego na godz. 17.00. Wcześniej o godz. 15.00 odbyła się ostatnia Droga Krzyżowa, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz.

Wielki Piątek...

 

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w ciągu roku. W tym dniu rozpamiętujemy śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu poniesioną dla naszego zbawienia. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św., nie udziela się sakramentów św. z wyjątkiem pokuty, Wiatyku i namaszczenia chorych. W Wielki Piątek, w liturgii, nie używa się dzwonów, jakiejkolwiek muzyki kościelnej. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły.

Grób Pański...

 

Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie pozostanie do Poranka Wielkanocnego. Adoracja przy Grobie Pańskim, w Wielki Piątek, potrwała do godz. 21.00. W Wielki Piątek ofiary tradycyjnie złożone przy adoracji Krzyża św. będą przeznaczone na utrzymanie chrześcijańskich miejsc w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota...

 

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę, śmierć, zstąpienie Jezusa do otchłani a także w modlitwie i poście oczekuje na zmartwychwstanie. W tym dniu ciszy Kościoła nie sprawuje się Mszy św. i nie udziela sakramentów św. z wyjątkiem pokuty, Wiatyku i namaszczenia chorych.

Wielkosobotnia "Ciemnia Jutrznia"...

 

W Wielką Sobotę Ciemna Jutrznia odbyła się o godz. 9.00. Od godz. 9.30 do godz. 16.00, w odstępach co pół godziny, Ksiądz Diakon święcił pokarmy. W tym czasie istniała możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Żywność zebrana podczas święcenie pokarmów była wydawana potrzebującym w ciągu dnia oraz o godz. 16.00.

Wigilia Paschalna...

 

Liturgia Wigilii Paschalnej z obrzędami poświęcenia ognia, wody chrzcielnej, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych rozpoczęła się o godz. 19.00. Po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej czuwanie adoracyjne było do godz. 24.00. Zostało owe czuwanie wznowione w Poranek Wielkanocny o godz. 5.00. Strażhonorową przy Grobie Pańskim pełniła Ochotnicza StrażyPożarna.

       18-21 marca 2012 r. - Rekolekcje Wielkopostne

Zakończyliśmy nasze parafialne Rekolekcje Wielkopostne... 

      Naszym tegorocznym przewodnikiem rekolekcyjnym był ksiądz Krzysztof Bumbul (Proboszcz budujący kościół w Wójtowie). Niech łaska Ducha Święta towarzyszy Księdzu Krzysztofowi w jego duszpasterskiej posłudze. Życzymy wiele radości we wznoszeniu kościoła tego widzialnego oraz tego Kościoła, którą jest wspólnota w Wójtowie. Niech Maryja wspiera zdrowiem, siłami, nowymi pomysłami w dziele ewangelizacji. Ksiądz Krzysztof w bardzo plastyczny sposób, podając liczne przykłady ukazywał ogromną wartość naszej pięknej WIARY. Ukazywał, jak bardzo Bóg chce być obecny w naszym życiu. Przestrzegał także przed wieloma niebezpieczeństwami, które mogą zagrażać w wyznawaniu naszej wiery, powiedział o działalności szatana, przypomniał podstawowe tezy i zachęcał do częstego korzystania ze świętych Sakramentów - zwłaszcza Eucharystii.

          10 marca 2012 r. - Czuwanie w Pieniężnie

Dużo więcej informacji i zdjęć na oficjalnej stronie Czuwań w Pieniężnie - www.czuwania.werboisci.pl

     Wróciliśmy z Czuwania Młodych w Pieniężnie. Prawdą jest, że wśród ławek Kościołów niewiele jest osób młodych. Jednak byłoby kłamstwem twierdzić, że młodych katolików w ogóle nie ma. Przykładem tego mogą być właśnie czuwania werbistowskie. Każdy szuka Boga w swoim życiu. Każdy chce doświadczyć Jego łaski, Miłości. Najprostsze rozwiązania często najtrudniej nam zrozumieć. Jednak, aby zrozumieć Pana Boga potrzeba choć odrobinę WIARY. A czuwania w Pieniężnie zasiewają takie ziarenko i oby wydało dobry owoc.
         15 stycznia 2012 r. - Figury z Zagrody Chrzcielnej po renowacji.
         Grudzień 2012 r. - REKOLEKCJE - Rysunki dzieci nt. "Dom"
     Podczas rekolekcji grudniowych najmłodsi parafianie mieli różne prace domowe. Zadaniem było namalowanie lub narysowanie obrazków na temat, który podał rekolekcjonista. Ponieważ są to prace bardzo piękne - prezentujemy, aby i Państwo zobaczyli jakie wspaniałe talenty artystyczne mają dzieci z naszej parafii. Więcej prac mozna znaleźć w dziale "Galeria" - przejdź do Galerii.

- Pierwszy zadaniem, było namalowanie domu rodzinnego. Dom to miejsce, w którym RODZINA spędza swój wolny czas. Dom to miejsce, gdzie powinna panować zgoda, zrozumienie i przede wszystkim MIŁOŚĆ. W domu również rozwija się wiara. Tutaj dzieci powinny nauczyć się pacierza. Jak pięknym zwyczajem jest wspólnotowe gromadzenie się rodziny na modlitwie, rozmowie, różnych grach. Każdy dom powinien być domem, do którego zawsze z radością chce się wracać!
         Grudzień 2012 r. - REKOLEKCJE - Rysunki dzieci nt. "Rodzina"
- Kolejnym zadaniem, jakie dzieci musiały wykonać było narysowanie własnej rodziny. W Polsce RODZINA nadal jest ważną wartością każdego z nas. Powinniśmy pielęgnować w sobie dobre relacje z naszymi bliskimi. Swojego czasu bardzo popularne było tworzenie "Drzewa Genealogicznego", które przypomina nam o naszych korzeniach. To właśnie ojcostwo i macierzyństwo jest podstawowym powołaniem człowieka. Dlatego należy starać się i dbać o świętość i nierozerwalność węzła małżeńskiego między kobietą a mężczyzną.