Głotowo

Bazylika Najświętszego Zbawiciela w Głotowie
Głotowo 38,
11-040 Dobre Miasto
warmińsko-mazurskie.

Kustosz sanktuarium: Ks. Marek Proszek (mproszek@op.pl)

tel. (89) 6161293
tel. kom.: 606 140 178
Msze Święte:
Niedziela, godz. 8.30 i godz. 11.00
Dni powszednie: godz. 7.30 i godz. 18.00
(zimą Msza Święta o godz. 17.00)

        Głotowo (niem. Glottau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto w dolinie rzeki Kwieli.
     Kościół barokowy pw. Zbawiciela z 1722 r., (wpisany w rejestr zabytków 2 września 1968 r., nr 822). Zbudowany na planie starszego, średniowiecznego, prawdopodobnie według planów Krzysztofa Reimersa z Ornety. Wieża z neobarokowym hełmem z 1854. Wyposażenie wnętrza – barokowe. Ambona z ok. 1730 r. z rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, chrzcielnica późnobarokowa z rzeźbioną grupą Chrztu w Jordanie. Ogrodzenie chrzcielnicy w postaci kutej kraty (wykonane przez kowala z Dobrego Miasta). /Info: www.wikipedia.pl/
KALWARIA WARMIŃSKA - jedyna w Polsce północno-wschodniej; jest świątynią na otwartym terenie
Oficjalna Strona parafii w Głotowie:
Mapa dojazdu do Głotowa:
     Galeria - Bazylika w Głotowie

      Galeria - Kalwaria Warmińska w Głotowie
       Kalwaria została wybudowana w latach 1878-1894. Inicjatorem tej budowy był mieszkaniec Głotowa Johannes Merten, który w tym celu odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. Przywiózł on wtedy, jako relikwie kamienie z poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej jerozolimskiej, które umieszczono pod szklanymi kloszami w każdej kapliczce. Wąwóz pod kalwarię wykopano ręcznie staraniem całej diecezji warmińskiej. Starano się wiernie naśladować jerozolimską długość i nachylenie. Pracami nadzorował ówczesny proboszcz Głotowa ks. Donatus Stainsohn. Poświęcenie Kalwarii odbyło się 18 maja 1894, a w 1895 roku papież Leon XIII udzielił przywileju zyskania odpustu zupełnego. 

Odpust ten może uzyskać każdy, kto:

- Odprawi Drogę Krzyżową na Kalwarii Warmińskiej
- W ciągu 7 dni przystąpi do Spowiedzi i Komunii Świętej
- Odmówi wyznanie wiary: "Wierzę w Boga..."
- Pomodli się w intencjach Ojca Świętego
- Nie ma w sobie przywiązania do żadnego grzechu