Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza to grupa chłopców od klasy 2. szkoły podstawowej wzwyż. Najczęściej określa się ich jako ministrantów (młodsi chłopcy) lub lektorów (starsi chłopcy, którzy czytają Pismo Święte podczas Mszy).

W naszej parafii ministranci posługują przede wszystkim podczas Mszy świętej pomagając księżom przy wypełnianiu posług liturgicznych (m.in. przygotowują ołtarz, czytają Pismo Święte). Ponadto pomagają przy różnych nabożeństwach okresowych oraz w trakcie odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą.
Cała nasza grupa stanowi około 20 osób.

Spotkania formacyjne (tzw. zbiórki) ministrantów w naszej parafii odbywają się w trakcie roku szkolnego raz w tygodniu, w sobotę:
  • o godzinie 9:00 dla ministrantów młodszych i kandydatów
  • o godzinie 10:00 dla lektorów i ministrantów starszych.
  • dodatkowo w każdy I piątek miesiąca o godz. 18:00 odprawiana jest Msza Święta "ministrancka" z udziałem całej Służby Liturgicznej i ich rodzin.

Ponadto przy parafii istnieje grupa Służby Liturgicznej Dorosłych do której oprócz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej należą też dorośli mężczyźni (mężowie, ojcowie, etc.), którzy chcą nadal posługiwać przy ołtarzu. Ich spotkania formacyjne odbywają się w cyklu comiesięcznym, w I czwartki miesiąca po Mszy Świętej o godz. 18:00 (oprócz wakacji).

Opiekunem ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i Służby Liturgicznej Dorosłych jest ks. Kamil Młyński.