Misterium Męki Pańskiej - "Oto Jestem" - Niedziela Palmowa (01.04.2012) - godz. 19.00

    Misterium Męki Pańskiej lub Pasja, Sztuka pasyjna – misterium religijne o męce i śmierci Jezusa. Misterium to widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego w Europie w XII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkimmiejskie organizacje, a także specjalne bractwa. Aktualnie w Polsce misteria pasyjne są grane m.in. w następujących miejscach: Cytadeli Poznańskiej (od 1998 roku największe widowisko pasyjne na świecie), Kalwarii Zebrzydowskiej, Górze Kalwarii, Kalwarii Pacławskiej, Górce Klasztornej, w olsztyńskim Wyższym Seminarium Duchownym HOSIANUM i w wielu innych miejscach. W tym roku także i Dobre Miasto dopisuje się do tej listy. 

 

    Po wielu godzinach przygotowań i wyczerpujących próbach w Niedzielę Palmową z łaski Bożej mogliśmy ukazać, jak wielką Ofiarę poniósł Jezus Chrystus dla naszego Zbawienia. Nasza inscenizacja ukazała ponad 75 postaci, które odegrało 35 osób. Poprzez nawiązania do współczesnych wydarzeń pragneliśmy pokazać, że Jezusa nauka jest nadal aktualna i nic nie straciła na ważności. Warto, aby podjąć refleksję nad tym wielkim wydarzeniem i zadać sobie pytanie: Czy ta historia męki, śmierci i Zmartwychwstania motywuje mnie do wiary w Miłość Boga?

 

    Często ludziom wydaje się, że Misterium Męki Pańskiej jest kolejnym nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Po części mają rację, ale sama prawda o tym dramatycznym wydarzeniu, które zmieniło bieg historii może zostać wyrażona za pomocą sztuki, emocji i różnych efektów specjalnych. Każdą prawdę pochodzącą od Boga trzeba przyjąć na różne sposoby, aby jeszcze lepiej ją zrozumieć. Przecież mamy serce, rozum, duszę, zmysły i emocje. I na każdą z nich Pan Bóg odziaływuje. Misterium Męki Pańskiej jest właśnie okazją, by niejako fizycznie przenieść się do Jerozolimy i by razem z Chrystusem przejść drogę męki i poczuć radość ze Zmartwychwstania. 

/x. Radosław Czerwiński/

Podczas Misterium Męki Pańskiej był obecny razem z nami Pan Jarek Pietnoczka, który uwiecznił nasze przedstawienia na zdjęciach. Oczywiście fotografia nie odda atmosfery, jaka panowała podczas przedstawienia. A oto zdjęcia z Misterium Męki Pańskiej:


    A tutaj mamy zdjęcia z innego aparatu:


Podczas przedstawienia wykorzystaliśmy kilka filmów, które poniżej prezentujemy - jest to także sposób ewangelizacji:

Film 1: Skutek grzechu pierwszych rodziców Adama i Ewy


Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście zaprezentowali Mękę Pańską, w której wykorzystali filmy przez siebie nagrane. Ten krótki film pokazuje skutek grzechu pierwszych rodziców Adama i Ewy. Przez ich nieposłuszeństwo na świecie pojawiło się wiele niepotrzebnych grzechów: pijaństwo, narkomania, zabójstwo, bójki i kradzież (w tekście wpisanych jest kilka tekstów z Pisma Świętego). Premiera tej Pasji miała miejsce w dobromiejskiej Bazylice w Niedzielę Palmową (1.04.2012 roku) o godz. 19.00

Film 2: Przyjście na świat Jezusa Chrystusa


Jezus jest naszym Zbawicielem. Na grzech, który jest w naszych sercach to właśnie Emmanuel ("Bóg z Nami") jest lekarstwem na zło świata. Uczniowie Szkoły Zawodowej w Dobrym Mieście przybliżają i przypominają o radosnej nowinie, która powinna rodzić radość i nadzieję.
Film 3: Szymon pomaga nieść Krzyż Jezusowi

W tym filmie uczniowie ZSZ w Dobrym Mieście pokazują Szymona z Cyreny, który pomaga nieść Krzyż Jezusowi. Każdy ma czasem taki moment, w którym brakuje sił by iść dalej. Brakuje nam motywacji, pomysłów, dobija nas rutyna i wkrada się lenistwo. Potrzeba kogoś, kto wesprze nas, doda sił, stanie się natchnieniem. Jezus otrzymał pomocy, więc i My powinniśmy pomagać Bogu w niesieniu krzyża.
Film 4: Jezus spotyka płaczące niewiasty


Każdy człowiek czasem płacze. Łzy wynikają z naszej słabości, bezradności. Są zawsze uzewnętrznieniem tego co przeżywamy w środku. Kiedy nie umiemy słowem wyrazić bólu czy gniewu to wtedy pojawiają się łzy. Kiedy Jezus spotkał płaczące niewiasty nie kazał im czynić dalej, ale dał do zrozumienia, że trzeba skupić się na tym co najważniejsze. Są chwile kiedy bardziej współczujemy obcym niż drugiemu bardzo nam bliskiego człowieka.


Film 5: Weronika ociera twarz Jezusowi

Uczniowie ZSZ w Dobrym Mieście podkreślają, że trzeba czasem podjąć trud, aby osiągnąć cel. Warunek musi być jeden: obrany cel musi być słuszny i zgodnty z wolą Bożą. Są w naszym życiu sytuacje ponad nasze siły, kiedy wydaje się, że nie damy rady. Jednak najgorszą postawą jest postawa bierności, obojętności - trzeba próbować. Traci tylko ten, kto nawet nie podejmie próby. Musimy robuić wszystko co w naszej mocy, aby zabiegać o dobro, a Bogu pozostawić resztę!


    Podstawą każdego sukcesy jest zaangażowanie. Sama Premiera była przyjemna, choć nie ukrywamy, że było także wiele stresu. Jednak zanim doszło do spektaklu uczniowie poświęcili wiele godzin na przygotowania i próby. Zaczęło się już ponad dwa miesiące temu, kiedy najpierw powstał scenariusz, został poddany krytyce uczniom, naniesiono poprawki, tak aby każdy mógł dobrze czuć się w swojej roli. Następnie rozdzielono role i zaczęły się próby. Były sytuacje trudne, czasem nawet próba mogła przypominać chaos, ale powierzając Panu Bogu wszystko się udało. Wszystko przyniosło nam wiele radości i dało przekonanie, że jeśli robimy coś razem to wszystko jest możliwe.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszych przygotowań:


    Podsumowanie...

    Ogromną radość sprawili nam wszyscy, którzy przyszli na nasze Misterium Męki Pańskiej. Właśnie to dla nich ponieśliśmy trochę trudu w Wielkim Poście, aby jeszcze lepiej przybliżyć tajemnicę męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Żaden aktor chyba nie żałuje tego, że włączył się w to dzieło. Kiedy widzieliśmy oczy mokre od łez, dało nam to do zrozumienia, że nie tylko w dobromiejskiej Bazylice panował odpowiedni klimat, aby takie przedstawienie pokazać, ale również, że treści przekazywane przez świetną grę naszych uczniów trafiły do serca. Jedna Pani stwierdziła, że Misterium trwało dla nie za krótko, chciała, aby jeszcze dłużej trwało. Czas trwania Misterium zamknął się w jednej godzinie zegarowej. A historia w dużym skrócie opowiedziała historię Zbawienia od upadku Adama i Ewy, aż do współczesnych zwycięstw.


   

  W rolach głównych wystąpili...


    Po prawej stronie umieściliśmy prezentację, w której umieszczone są nazwiska osób, które były zaangażowane w Misterium Męki Pańskiej. Jest sopro osób, które bardzo nam pomogły. Jednak dziękujemy zwłaszcza Zespołowi Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście, Szkole Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście i Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych.Scenariusz i Reżyseria:Barbara Opała

ks. Radosław Czerwiński


Dobre Miasto, A.D. 2012.