Ogłoszenia duszpasterskie:

XVI Niedziela Zwykła 17.07.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: we środę - bł. Czesława, kapłana; w piątek – Św. Marię Magdalenę; w sobotę – św. Brygidę Szwedzką, zakonnicę, patronkę Europy.
2. We czwartek zapraszamy na cotygodniową adorację Najśw. Sakramentu od godz. 16.00
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy św., ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W naszej archidiecezji trwają przygotowania do Pieszej Warmińskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wyruszy ona w tym roku z Nidzicy 1 sierpnia. Zachęcamy szczególnie ludzi młodych do wzięcia udziału w pielgrzymce, która jest formą rekolekcji w drodze. Informacje o pielgrzymce znajdują się na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła.
5. Bardzo dziękuję za złożone w tym tygodniu ofiary na renowacje chrzcielnicy naszego kościoła.
6. W czasie wakacji i urlopów zachęcamy do ubogacania swojej codzienności prasą katolicką. Polecamy dzisiaj najnowsze numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego.


XV Niedziela Zwykła 10.07.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Jutro, w poniedziałek, przypada święto św. Benedykta, Opata, Patrona Europy, we wtorek natomiast w liturgii Kościoła wspominamy św. Brunona z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika, Patrona Archidiecezji Warmińskiej.
2. We środę, 13 lipca, zapraszamy parafian na kolejny w tym roku Wieczór Modlitwy Fatimskiej. Wieczór Modlitwy rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00, po niej modlitwa różańcowa i modlitwa adoracyjna. Jak zwykle Wieczór Modlitwy kończymy apelem maryjnym o godz. 21.00. Intencje do modlitwy różańcowej prosimy składać na ołtarzu przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Poprzez udział w tej modlitwie włączamy się w Wielką Nowennę Fatimską przed obchodem 100 lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.
3.
We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
Papież Franciszek „zachęca wszystkich, by wierni – jeśli to możliwe, codziennie, a przede wszystkim w życiowych trudnościach – nawiedzali Najświętszy Sakrament nieskończonej miłości Chrystusa i Jego miłosierdzia, przechowywany w naszych kościołach i często opuszczony”. Trzeba „po synowsku rozmawiać z Nim, słuchać Go w milczeniu i spokojnie Mu się zawierzać”

4. W sobotę, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. To dzień patronalny wszystkich, którzy przyjęli szkaplerz. Szkaplerz jest znakiem szczególnej opieki Maryi w trudnych sytuacjach życiowych. Ze szkaplerzem łączy się obietnica szczęśliwej śmierci i zachowania od wiecznego potępienia. Na obchody Patronki Góry Karmel zapraszają Siostry Karmelitanki Bose ze Spręcowa.
5. Dziękuję parafianom za materialne wspieranie prac renowacyjnych chrzcielnicy naszego kościoła. Ofiary można wpłacać w zakrystii lub kancelarii parafialnej .
6. Dzisiaj po Mszach św. ministranci przy wyjściach z kościoła będą rozdawać obrazki z modlitwą Światowych Dni Młodzieży. Wielu ludzi w Polsce jest zaangażowanych bezpośrednio w przygotowania do obchodu Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Możemy im pomóc swoja modlitwą. Nie pozostawajmy w tym czasie bierni.
7. Polecamy prasę katolicką: Niedziela i Gość Niedzielny.


XIII Niedziela Zwykła                                                               26.06.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W miniony piątek w szkołach zakończył się rok szkolny. Wszystkim nauczycielom, katechetom, wychowawcom dziękuję za całoroczny trud pracy w szkołach i życzę dobrego wakacyjnego odpoczynku. Także dobrego odpoczynku życzę wszystkim uczniom. Niech czas wakacji służy wzmocnieniu sił i rozpali zapał do pracy w nowym roku szkolnym.
2. Czas wakacji, urlopów nikogo nie zwalnia z wierności chrześcijanina wobec Boga. Prosimy rodziców, młodzież i dzieci o zachowanie takiej religijnej wrażliwości, która pozwoli pogłębić życie religijne, uchroni od zaniedbań i obojętności i poprowadzi ku spotkaniu z Chrystusem zbawiającym człowieka na Mszach św. w niedziele i święta, podczas osobistej oraz życia sakramentami.
3. Jutro po Mszy św. wieczornej spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze Czyśćcowe.
4. W poniedziałek, worek i środę tego tygodnia w naszej parafii przezywać będziemy Dni Eucharystyczne zwane Czterdziestogodzinnym Nabożeństwem. W te dni Msze św. będą odprawiane o godz. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas adoracji do godz. 18.00. Zachęcamy parafian by znaleźć czas na osobistą modlitwę przed Chrystusem w Eucharystii nawet wstępując do kościoła tylko na chwilę. W Dni Eucharystyczne jako szczególne zaproszenie przyjmijmy słowa Chrystusa: „ Przyjdźcie do mnie wszyscy..” Do adoracji zapraszamy także wspólnoty modlitewne, stowarzyszenia i ruchy religijne parafii według grafiku, który jest wywieszony na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła. Jutro, w poniedziałek na Mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby chore, starsze, niepełnosprawne naszej parafii. W czasie Mszy św. będzie okazja przyjąć sakrament namaszczenia chorych a po Mszy św. przyjąć błogosławieństwo Najśw. Sakramentem. W środę, w Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła ofiary składane na tacę podczas Mszy św. będą przeznaczone jak każdego roku na potrzeby stolicy apostolskiej.
5. Po Dniach Eucharystycznych w parafii nie będzie cotygodniowej adoracji we czwartek. We czwartek zakończą się Nabożeństwa ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa.
6. Na miesiące lipiec i sierpień, a więc miesiące wakacyjne, zawieszamy odwiedziny chorych w domach w pierwsze piątki miesiąca. Odwiedziny chorych wznowimy w pierwszy piątek września.
7. W pierwszy piątek miesiąca o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia. Okazja do spowiedzi św. w godzinach porannych i od godz. 17.30.
8. W przyszłą niedzielę, pierwszą lipca po Mszy św. o godz. 11.30 będzie procesja eucharystyczna.
9. Dziękuję za materialne wsparcie prac renowacyjnych przy chrzcielnicy naszego kościoła. Prosimy o dalsze wsparcie choćby w tym symbolicznym wymiarze 60 zł. od rodziny w ciągu roku co się rozkłada na 5 zł. każdego miesiąca. Gdyby wszystkie rodziny naszej parafii podjęły taki wysiłek prace można byłoby zakończyć jeszcze w tym roku.
10. Polecamy prasę katolicką: Niedziela. Gość Niedzielny. Na stoliku leży wiele egzemplarzy prasy katolickiej. Jest ona skierowana do rodzin katolickich. Niech więc nie zalega w kościele a znajdzie się w waszych domach na czas wakacyjno-urlopowy.


XI Niedziela Zwykła                                                                12.06.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj druga niedziela czerwca. Dzisiaj ofiary składane na tacę są przeznaczone na utrzymanie Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Niech dzisiaj nie zabraknie naszej osobistej modlitwy o nowe powołania kapłańskie dla naszej archidiecezji. O taką modlitwę prosi także Metropolita Warmiński Arcybiskup Wojciech Ziemba.
2. Jutro, 13 czerwca, ponownie gromadzić się będziemy na Wieczorze Modlitwy Fatimskiej. Wieczór Modlitwy rozpocznie Msza św. o godz. 18.00, po niej modlitwa różańcowa i modlitwa adoracyjna. Wieczór Modlitwy zakończy Apel maryjny o godz. 21.00. Intencje do modlitwy różańcowej prosimy składać na ołtarzu przy obrazie Matki Bożej N. Pomocy.
3. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
4. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na Archidiecezjalny Fundusz Zapomogowy.
5. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej zaprasza ministrantów, akolitów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w sobotę, 18 czerwca na I Archidiecezjalną Pielgrzymkę Służby Liturgicznej do Świętej Lipki. Przewidujemy autokarowy wyjazd na tę pielgrzymkę o ile będą chętni. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Koszta wyjazdu 10 zl. od osoby.
6. Informujemy, że w przyszłą sobotę, 18 czerwca w godzinach od 14 – 18.00 przy Ginmazjum Publicznym im Jana Pawła II odbędzie się piknik rodzinny pod tytułem „Zdrowi i wyjątkowi” Wśród organizatorów są NFZ, Szpital MSWiA Urząd Miejski, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście . Szczegółowe informacje o pikniku znajdziemy na tablicy ogłoszeń.
7. Przypominamy o przygotowaniach do pieszych pielgrzymek do Wilna o na Jasną Górę. Informacje można uzyskać u Diakona Rafała. Diakon Rafał, który poprowadzi grupę Warmia Reszel zaprasza na spotkanie przedpielgrzymkowe w Domu Katechetycznym w Reszlu, 19 czerwca o godz. 19.00. U Diakona Rafała można także złożyć intencje do modlitwy pielgrzymkowej.
8. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Arka, Droga.

IX Niedziela Zwykła                                                               29.05.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą z racji dorocznego odpustu w Głotowie nie będzie Mszy św. o godz. 11.30.
2. Dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na archidiecezjalny fundusz inwestycyjny.
3. Do czwartku włącznie, po nabożeństwie majowym, odbywać się będą procesje eucharystyczne. Zachęcamy do uczestnictwa w tych nabożeństwach. Niech one będą wyrazem naszej wiary i czci wobec Chrystusa obecnego pod postaciami Chleba Eucharystycznego.
4. Jutro, 30 maja, w naszym kościele o godz. 12.00 będzie odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji jubileuszu 25 lecia kapłaństwa , 23 kapłanów, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa w katedrze olsztyńskiej 25 maja 1991 roku. Kapłani ci rozpoczynali studia seminaryjne tu, w Dobrym Mieście, we wrześniu 1985 roku. Pośród jubilatów jest także wikariusz naszej parafii Ks. Kazimierz Grabowski oraz pochodzący z Dobrego Miasta, obecnie kapłan diecezji elbląskiej, Ks. Marek Witkowski. W imieniu księży jubilatów serdecznie zapraszam parafian do wspólnego przeżycia dziękczynnej Eucharystii.
5. We wtorek, 31 maja przypada Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tym Świętem zakończymy nabożeństwa majowe.
6. We środę, 01 czerwca, rozpoczniemy nabożeństwa ku czci Najświętszego serca Pana Jezusa, które będą odprawiane codziennie o godz. 17.30.
7. W pierwszy czwartek miesiąca adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00, Czerwcowa Godzina Święta od godz. 17.00.
8. We czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała po Mszach św. poświęcimy wianki, kwiaty i zioła. Na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy rodziców z niemowlętami, dziećmi przedszkolnymi, klas I i II . Po Mszy św. udzielimy dzieciom błogosławieństwa.
9. W pierwszy piątek czerwca przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Ta uroczystość jest zarazem Światowym Dniem Modlitw o uświęcenia Kapłanów.
10. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00. O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia, od 15.30 spowiedź dzieci szkolnych, o godz. 16.00 Msza św. dla nich. Od godz. 17.30 okazja do spowiedzi św.
11. W sobotę, Wspomnienie Niepokalanego Serca NM Panny. 

W sobotę, w katedrze olsztyńskiej, pięciu diakonów naszej archidiecezji o godz. 9.00 przyjmie święcenia kapłańskie.
12. W przyszłą niedzielę w Polsce będziemy obchodzić Dzień Dziękczynienia. Po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, wotum wdzięczności całego Narodu za odzyskaną wolność i suwerenność.
13. Serdecznie dziękuje za materialne wspieranie prac renowacyjnych chrzcielnicy naszego kościoła.
14. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Droga.


Wniebowstąpienie Pańskie                                                      08.05.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Ta uroczystość przypomina, że niebo jest realną rzeczywistością i ono powinno być celem życia każdego człowieka. Trzeba dokładać starań by swoje własne życie uczynić drogą do nieba. Przypominamy, że dobiega końca czas spowiedzi wielkanocnych, który zakończy się z niedzielą Trójcy św. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. szczególnie w Roku Miłosierdzia z możliwością uzyskania w naszym kościele odpustu zupełnego. Informacje o możliwości spowiedzi św. są umieszczone na tablicy ogłoszeń.
2. Jutro przeniesiona z dnia dzisiejszego uroczystość Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski.
3. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00
4. We czwartek, o godz. 19.00 spotkanie parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
5. W piątek, 13 maja, we wspomnienie NM Panny Fatimskiej rozpoczniemy comiesięczne Wieczory modlitwy Fatimskiej. Tym samym włączymy się w Wielką Nowennę Fatimską przygotowującą do obchodu 100 lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, które będzie obchodzone w przyszłym roku. Zapraszamy parafian na Wieczór Modlitwy Fatimskiej, który rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18.00, po której będzie modlitwa różańcowa i wspólna adoracja Chrystusa w Najśw. Sakramencie. Wieczór Modlitwy zakończymy apelem maryjnym o godz. 21.00.
6. W sobotę przypada święto św. Macieja Apostoła.
7. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha św., jedno z najważniejszych świąt w Kościele. W przyszłą niedzielę wspólnota Odnowy w Duchu św. zaprasza na wspólne modlitewne świętowanie Uroczystości Zesłania Ducha św, które odbędzie się w przyszłą niedzielę w Bazylice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00. Na to modlitewne czuwanie prosimy przynieść ze sobą świece.
8. W Uroczystość Zesłania Duch św. ofiary składane na tace będą przeznaczone na organizację Światowych Dni Młodzieży Krakowie.
9. Za dwa tygodnie, w niedzielę 22 maja, dzieci klas trzecich naszej parafii wraz z rodzinami będą przeżywały uroczystość I Komunii św.
10. Bardzo dziękuję za dokonane w ostatnim czasie wplaty ofiar na renowację chrzcielnicy naszego kościoła.
11. Ogłoszenie Stowarzyszenia „Kresowiacy”
12. Komunikat w sprawie Marszu dla Życia i Rodziny.
13. Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, Niedziela.


III Niedziela Wielkanocna                                                       10.04.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterski:
1. W dzisiejszą niedzielę zapraszamy parafian na godz. 17.00 do naszego kościoła na nabożeństwo Drogi Światła. To nabożeństwo jest nabożeństwem czasu wielkanocnego. Odbywa się ono przy 14 stacjach i ma charakter radosnych spotkań ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Podczas nabożeństwa staramy się wejść w doświadczenie osób, do których przyszedł Zmartwychwstały Jezus, by odnowić w sobie wiarę, że On także dziś przychodzi do nas, i zaprosić Go do swego życia. Nabożeństwo to zostało wprowadzone do kanonu nabożeństw Kościoła w roku 2000, i jest już podejmowane w wielu wspólnotach w Polsce i na świecie. Serdecznie zapraszamy, na nabożeństwo prosimy zabrać ze sobą świece.
2. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna w Polsce VIII Tydzień Biblijny. Podczas tego tygodnia, we środę, nasza parafia włącza się w Maraton Biblijny. Będziemy w kościele przy wystawionym Najśw. Sakramencie w godz. od 9.00 do 16.00 czytać Dzieje Apostolskie i następne księgi Nowego Testamentu. Osoby, które chciałyby czytać poszczególne części Pisma św. mogą się zgłaszać w zakrystii. Tydzień Biblijny to okazja do czytania indywidualnego i wspólnego Pisma św. w rodzinach.
3. O godz. 17.00 w Domu Rekolekcyjnym katecheza przedmałżeńska. Zapraszamy na nią osoby przewidujące w niedługiej przyszłości zawarcie sakramentalnego małżeństwa.
4. W tym tygodniu, w dniach 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu będą się odbywały ogólnopolskie uroczystości o charakterze kościelno – państwowym z okazji dziękczynienia za 1050 lat Chrztu Polski. Zachęcamy do przezywania tych uroczystości za pośrednictwem środków masowego przekazu szczególnie Telewizji Polskiej i TV Trwam. W uroczystościach weźmie udział Legat Papieski Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
5. W tym tygodniu rozpoczynamy spotkania z uczniami klas III szkół podstawowych naszej parafii objętych przygotowaniem do I spowiedzi i Komunii św. Spotkania będą się odbywały w poniedziałki i wtorki o godz. 16.00, w kościele. Pierwsze spotkanie – jutro o godz. 16.00.
6. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
7. Zapraszamy parafian na XX Pieszą Parafialną Pielgrzymkę do Gietrzwałdu, która odbędzie się w dniu 03 maja. Ta jubileuszowa pielgrzymka wpisuje się w obchody Roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050 lecia Chrztu Polski. Zgłoszenia na pielgrzymkę przyjmujemy w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przewidywane koszta pielgrzymkowe to 30 zł. od osoby.
8. Wspólnota Odnowy w Duchu św. zaprasza na wspólny wyjazd na czuwanie do Częstochowy, które odbędzie się w dniu 21 maja br. Wyjazd w piątek, 20 maja w godzinach nocnych, koszta wyjazdu to 90 zł. od osoby. Zgłoszenia przyjmuje Ks. Marcin.
9. Bardzo serdecznie dziękuję za wpłaty na renowację chrzcielnicy naszego kościoła.
10. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Arka, Droga.
11. Dzisiejszy dzień jest szóstą rocznicą Katastrofy Smoleńskiej podczas której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz 95 innych osób elity naszego państwa. Polećmy ich wszystkich Miłosierdziu Pana: Wieczny odpoczynek….

II Niedziela Wielkanocy                                                           12.04.2015 r.
Niedziela Miłosierdzia
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Komunikat KEP w sprawie pełnej ochrony życia człowieka
2. Druga niedziela Wielkanocy, którą dzisiaj przeżywamy stawia nas wobec Tajemnicy Boga,” który jest bogaty w Miłosierdzie”. Pan Jezus powiedział do siostry Faustyny: „Jestem miłością i miłosierdziem” proszącą, by ogłosiła to orędzie całemu światu. Wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: ”Jezu ufam Tobie”, Godzina Miłosierdzia - modlitwa w godzinie konania Chrystusa na krzyżu o godz. 15.00, obchodzenie święta Miłosierdzia Bożego i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem. 

W niedziele dzisiejszą po sumie procesja eucharystyczna.
3. W Niedzielę Miłosierdzia, w Roku Jubileuszu Miłosierdzia, zapraszamy czcicieli Chrystusa Miłosiernego na Godzinę Miłosierdzia o godz. 15.00.
4. Niedziela Dzisiejsza rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. W niedzielę dzisiejszą ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby charytatywne CARITAS.
5. W poniedziałek, 04 kwietnia, będziemy obchodzić przeniesioną z Wielkiego Tygodnia Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która obchodzona jest także jako Dzień Świętości Życia. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane jak w dni powszednie. Pragniemy ponownie zaprosić parafian do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przyrzeczenia będą odnowione i przyjęte uroczyście podczas Mszy św. o godz. 18.00. Deklaracje Duchowej Adopcji są wyłożone na ołtarzu przy obrazie MBożej Nieustającej Pomocy.
6. W pierwszy czwartek kwietnia od godz. 16.00 cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu, Godzina Święta od godz. 17.00.
7. We czwartek o godz. 19.00 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
8. Serdecznie dziękuję za materialne wspieranie prac konserwatorskich przy baptysterium naszego kościoła.
9. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Arka, Droga.


Niedziela Męki Pańskiej czyli Palmowa 20.03.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową. Liturgia przypomina historyczny wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz to wszystko co nastąpiło potem tj. mękę i śmierć krzyżową. W Kościele rozpoczyna się obchód Wielkiego Tygodnia Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa.
2. Dzisiaj o godz. 17.30, ostatnie w czasie tegorocznego Wielkiego Postu, nabożeństwo Gorzkich Żali.
3. Wiernych, którzy nie skorzystali ze spowiedzi św. w czasie rekolekcji zachęcamy do spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. rano i wieczorem od godz. 17.30.
4. We czwartek o godz. 10.00 w katedrze olsztyńskiej Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński wraz z kapłanami warmińskimi odprawi Mszę św. Krzyżma, podczas której poświęci oleje Krzyżma i Chorych.
W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek sprawowana jest tylko jedna Msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, dla uczczenia Ostatniej Wieczerzy jaką spożył Pan Jezus z Apostołami w Wieczerniku, podczas której ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej będzie odprawiona o godz. 17.00. Na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznej kaplicy adoracji. Adoracja w Wielki Czwartek potrwa do godz. 21.00.
5. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni roku kościelnego. To dzień rozmyślania nad Jezusem, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii, nie udziela się sakramentów św. z wyjątkiem pokuty, Wiatyku i namaszczenia chorych, nie używa się dzwonów ani jakiejkolwiek muzyki kościelnej. Wielki Piątek przeżywamy zachowując post ścisły.
W Wielki Piątek zapraszamy wiernych na Ciemną Jutrznię o godz. 9.00. O godz.15.00 będzie Droga Krzyżowa dla wszystkich.
O godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej. Na jej zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego gdzie pozostanie aż do Wigilii Paschalnej. Adoracja w Wielki Piątek potrwa do godz. 21.00. W Wielki Piątek każdy, kto tylko może, powinien wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej. Ofiary składane w czasie adoracji Krzyża św. będą przeznaczone na utrzymanie chrześcijańskich miejsc kultu w Ziemi Świętej

6. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego zmartwychwstanie. W tym dniu ciszy Kościoła nie sprawuje się Mszy św. i innych sakramentów z wyjątkiem pokuty, Wiatyku i namaszczenia chorych. W Wielką Sobotę Ciemna Jutrznia o godz. 9.00. Od godz. 9.30 rozpoczniemy święcenie pokarmów w odstępach półgodzinnych do godz.16.00. O godz. 16.00 osobom ubogim i potrzebującym będzie wydawana żywność złożona podczas święcenia pokarmów. Po żywność należy się zgłaszać do zakrystii. Od godz. 9.30 do godz. 16.00 księża będą słuchać spowiedzi.

7. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Wielką Sobotę o godz. 19.00. W tym roku będzie ona posiadła charakter dziękczynienia za sakrament chrztu św. w kontekście obchodzonego jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski. W tym kontekście odnowimy także nasze zobowiązania chrzcielne. Zabieramy ze sobą świece. Zachęcamy by po wieczornej liturgii zabrać ze sobą do domu wodę, by mieć ją w domowej kropielniczce i przypominać o własnym chrzcie św. znacząc siebie wodą chrzcielną w znaku krzyża. Kropielniczki do naszych domów można nabyć w zakrystii.
Po Liturgii Wigilii Paschalnej czuwanie adoracyjne do godz. 23.00. Czuwanie zostanie wznowione o godz. 5.00. Pełnienie honorowej straży przy Grobie Pańskim powierzamy, jak każdego roku, Ochotniczej Straży Pożarnej.
8. W niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 – procesja rezurekcyjna i Msza św. o Zmartwychwstaniu Pańskim.
Członków procesji parafialnej prosimy o przybycie do kościoła pół godziny przed rezurekcją. Kolejne Msze św. będą odprawione o godz. 10.00, 11.30, 18.00. Msze św. w kaplicach dojazdowych w Niedzielę Zmartwychwstania zostaną odprawione o godz. 13.30. W punktach dojazdowych nie będzie Mszy św. w Poniedziałek Wielkanocny.
9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. w kościele parafialnym wg porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę w Poniedziałek Wielkanocny będą przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
10. Kościół nasz po rekolekcjach i Niedzieli Palmowej wymaga należytego uprzątnięcia. Jutro kościół będzie odkurzany Do zmywania ławek i przestrzeni całego kościoła prosimy większą ilość osób we wtorek od godz.8.00.
11. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Droga, Arka.

12.


III Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. Dzisiaj o godz. 17.30 nabożeństwo Gorzkich Żali.
2. W pierwszy czwartek miesiąca marca cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. Wielkopostna Godzina Święta, we czwartek, od godz. 17.00
3. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00.
O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia.
Od 15.30 spowiedź dzieci i młodzieży szkolnej. 

O godz. 16.00 Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży szkolnej.
O godz.17.00 parafialna Droga Krzyżowa i spowiedź św. od godz. 17.30
Kandydaci do sakramentu bierzmowania w pierwszy piątek miesiąca powinni być na Mszy św. o godz. 18.00 i Drodze Krzyżowej bezpośrednio po Mszy św.

 Bardzo zachęcamy parafian szczególnie dzieci i młodzież szkolną do korzystania z możliwości spowiedzi św. w pierwszy piątek miesiąca czy w inne dni Wielkiego Postu, by w pojednaniu z Bogiem korzystać z pełni darów łaski w Roku Miłosierdzia,

4. W piątek, 04 marca, przypada święto św. Kazimierza, Królewicza, Patrona Polski i Litwy.
5. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17.00 konferencja dla wspólnot różańcowych naszej parafii.
6. Każdego roku w czasie Wielkiego Postu spieszymy z pomocą polskim misjonarzom pracującym w różnych krajach świata. Ofiary na Fundusz Pomocy Misjom „Ad Gentes” będą zbierane do puszek w przyszłą niedzielę po Mszach św.
7. Przypominamy, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można składać pod arkadami na Dziedzińcu Kolegiackim do środy włącznie. Zgromadzony sprzęt zostanie zabrany we czwartek o godz. 10.30 przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
8
. Wkraczamy w czas rozliczeń podatkowych. Mamy wiele możliwości przekazywania
1 % podatku na cele pożytku publicznego. Informujemy, że przekazując 1% podatku na dobromiejskie Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty możemy się włączyć w dzieło ratowania zabytków naszej bazyliki. Informacje o numerze KRS są na karteczkach na bocznych ołtarzach naszego kościoła. Numer KRS znajdziemy także na tablicy w przedsionku kościoła i stronie internetowej parafii.

Przy tej okazji dziękuję także za każde materialne wsparcie renowacji naszej chrzcielnicy.
9. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny
 

II Niedziela Wielkiego Postu                                                    21.02.2016 r.

Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą o godz. 16.00 spotkanie z rodzicami uczniów klas drugich Gimnazjów naszej parafii objętych przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.
2. W trwającym Wielkim Poście zachęcamy do pielęgnowania pobożności pasyjnej przez uczestnictwo w nabożeństwa Gorzkich Żali w niedziele o godz. 17.30 i Drogach Krzyżowych w piątki o godz. 16.00 i 17.00. W czasie Wielkiego Postu korzystajmy z sakramentu pojednania nie czekając na czas rekolekcji. Mamy przecież możliwość korzystania ze spowiedzi św. bez kolejek, bez pośpiechu, w spokoju, po należytym przygotowaniu. Jesteśmy do dyspozycji wiernych w konfesjonałach w czasie nabożeństw. Pojednanie w sakramencie pokuty pozwoli w pełniejszy sposób korzystać z łask Wielkiego Postu w Roku Miłosierdzia, których wyrazem jest zawsze dar sakramentu Eucharystii. W naszej parafii rekolekcje wielkopostne rozpoczną się 13 marca, w piątą niedzielę Wielkiego Postu.
3. We czwartek od godz. 16.00 w kościele adoracja Najśw. Sakramentu.
4. Jak wiadomo trwają w Polsce i naszej diecezji przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Informacje o przygotowaniach znaleźć można na stronie Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej. Organizuje się także grupa zbierająca chętne osoby z Dobrego Miasta i okolic do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Planowany jest wyjazd do Krakowa 28 lipca br. Koszt od jednej osoby to 400 zł plus 10 Euro. Koszta obejmują dojazd oraz pakiet pielgrzyma B1 zapewniający wyżywienie, nocleg, przejazdy komunikacyjne na terenie Krakowa.
5. Bliższych informacji udziela Dn Rafał. Zachęcamy tez do śledzenia strony na Facebooku ŚDM Dobre Miasto.

6. Stowarzyszenie Kościoła Katolickiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje po raz drugi w diecezjach w Polsce zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podobnie jak w roku ubiegłym zużyty sprzęt prosimy składać pod arkadami przy kancelarii parafialnej. Zostanie od odebrany przez Stowarzyszenie w dniu 03 marca. Taki sprzęt może być w domach osób starszych, biurach, szkołach. Pomocą w dostarczeniu sprzętu do miejsca zbiórki niech przyjdą sąsiedzi, czy osoby dysponujące środkami transportu.
7. Trwamy w czasie rozliczeń podatkowych. Caritas Archidiecezji Warmińskiej prosi o 1 procent podatku na realizacje dzieł charytatywnych, które prowadzi. Informacje o numerze KRS na rozłożonych ulotkach.
8. Serdecznie dziękuję za materialne wspieranie prac konserwatorskich chrzcielnicy naszego kościoła.
9. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Miłujcie się, Droga.


I Niedziela Wielkiego Postu 14.02.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. We Środę Popielcową weszliśmy w czas Wielkiego Postu. W Wielkim Poście, w piątki, zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej: parafialną o godz. 17.00 i dla dzieci i młodzieży szkolnej o godz. 16.00. W Niedziele Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Gorzkich Żali o godz. 17.30. Przypominamy, że nasz kościół, dobromiejska bazylika, jest jednym z kościołów stacyjnych Roku Miłosierdzia. Nawiedzając ten kościół, modląc się w nim, możemy uzyskiwać odpusty pod zwykłymi warunkami.
2. Trzeba dokładać starań, szczególnie w rodzinach, by czas Wielkiego Postu w Roku Miłosierdzia ogłoszonym przez Ojca św. Franciszka wypełniać modlitwą wspólnotową i osobistą, nie może zabraknąć lektury Pisma św., dobrej książki czy prasy katolickiej. Zwracamy się szczególnie do rodziców, to w waszych rękach spoczywa troska o religijne oblicze waszych rodzin, to w waszych rękach spoczywa troska o niedzielną Mszę św. was samych i waszych dzieci. Bez troski rodziców o życie religijne wspólnot rodzinnych, dzieci i młodzieży, bez troski o szacunek dla wartości religijnych w rodzinach, o szacunek dla sakramentów pokuty, eucharystii, małżeństwa staniemy się ludźmi religijnie obojętnymi. Nie można godzić się na to, by męka i zbawcza śmierć Jezusa Chrystusa w życiu rodzin okazała się daremna. Tę troskę trzeba uczynić szczególnie w rodzinach jednym z priorytetów przeżywanego czasu Wielkiego Postu.
3. Dzisiaj, w drugą niedzielę lutego, ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby Warmińskiego Seminarium Duchownego „ Hosianum” w Olsztynie.
4. Wraz z rozpoczęciem czasu Wielkiego Postu od najbliższego czwartku wznawiamy cotygodniowe adoracje Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00.
5. We czwartek o godz. 19.00 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
6. Uczniowie, po zimowej przerwie, w szkołach, rozpoczęli drugi semestr roku szkolnego. Z początkiem drugiego semestru pragniemy w parafii rozpocząć z uczniami klas drugich Gimnazjów naszej parafii bliższe przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Na pierwsze spotkanie uczniów klas drugich Gimnazjów zapraszamy w najbliższą środę, 17 lutego, o godz. 16.00. Spotkanie odbędzie się w kościele. W procesie przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania powinni aktywnie uczestniczyć także rodzice uczniów. Spotkanie z rodzicami uczniów klas drugich Gimnazjów odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 16.00 w kościele.
7. Został znaleziony w lesie, nad jeziorem, pęk kluczy wraz z kluczykami od samochodu. Są one do odebrania w zakrystii.
8. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Cuda i łaski, Droga, Arka.

V Niedziela Zwykła 07.02.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj pierwsza niedziela lutego, to kolejny krok na Jubileuszowej Drodze Chrzcielnej , na której dziękujemy Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.
2. Dzisiejsze ofiary są przeznaczone na administracją diecezjalną. Po Mszach św. w zakrystii można wpłacać zadeklarowane składki członkowskie TP KUL.
3. Jutro, w poniedziałek po godz. 15.30, odwiedzimy rodziny katolickie zamieszkałe przy ul. Grunwaldzkiej w starym budownictwie. Tym samym zakończymy czas odwiedzin duszpasterskich w naszej parafii. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy życzliwie przyjmowali kapłanów w swoich domach. Jeśli ktoś został pominięty, lub nie mógł przyjąć kapłana w swoim domu a chciałby spotkać się z kapłanem u siebie, prosimy takie sytuacje zgłaszać lub kontaktować się osobiście z kapłanami w celu ustalenia czasu wizyty.
4. W tym tygodniu, Środą Popielcową rozpoczniemy czas Wielkiego Postu, który poprowadzi nas do godnego przeżycia Misterium Męki, Odkupieńczej Śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Środę Popielcową Msze św. będą odprawiane o godz. 6.30, 7.00, 10,00 i 18.00. Msza św. dla dzieci i młodzieży szkolnej o godz. 16.00. Podczas Mszy św. przeżyjemy pokutny obrzęd posypania głów popiołem. W Środę Popielcową zachowujemy post ścisły.
5. W pierwszy piątek Wielkiego Postu spotkamy się na parafialnej Drodze Krzyżowej o godz. 17.00. Droga Krzyżowa dla dzieci szkolnych o godz. 16.00.

6. We czwartek, 11 lutego, przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W naszej parafii zwyczajem lat poprzednich na specjalne nabożeństwo połączone z udzieleniem sakramentu chorych zaprosimy chorych z końcem czerwca, w czasie Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa.
7. W przyszłą niedzielę, 14 lutego, ofiary z tacy niedzielnej będą przeznaczone na potrzeby Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.
8. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny.


IV Niedziela Zwykła 31.01.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Niedziela dzisiejsza jest piątą niedzielą stycznia. Połowa ofiar składanych na tacę jest dziś przeznaczona na Archidiecezjalny Fundusz Inwestycyjny.
2. We wtorek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W naszym kościele Msze św. będą odprawione o godz. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00. Podczas Mszy św. poświęcimy świece. Te poświęcone świece przypominają, że Jezus Chrystus jest prawdziwym światłem, w którym odnajdujemy sens życia i radość zbawienia. Podczas Mszy św. wieczornej procesja ze świecami.
3. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, wraz z całym Kościołem będziemy dziękować Bogu za wszystkie powołania do życia konsekrowanego i modlić się o rozwój zakonów męskich i żeńskich w Polsce i na świecie. W Święto Ofiarowania Pańskiego ofiary składane na tacę będą naszą pomocą materialną dla Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie.
4. We środę, 03 lutego, we wspomnienie św. Błażeja, patrona chorób gardła, po Mszach św. błogosławieństwo świecami św. Błażeja
5. W piątek, 05 lutego, we wspomnienie św. Agaty, po Mszach św. poświęcimy chleb.
6. W pierwszy piątek lutego chorych odwiedzimy od godz. 9.00.
O godz. 15.00 - Godzina Miłosierdzia.
Od 15.30 spowiedź dzieci szkolnych i o 16.00 Msza św. dla dzieci ku czci Najśw.
Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi św. także od godz. 17.30.
7. W pierwszą sobotę miesiąca czcimy Niepokalane serce Maryi.
O godz. 17.00 konferencja dla wspólnot Żywego Różańca naszej parafii.
8. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny.
9. W tym tygodniu porządek kolędy będzie następujący:
01.02 – poniedziałek: ul. Świerczewskiego, Poniatowskiego, Sierakowskiego,
Dąbrowskiego, Traugutta, Kilińskiego
02.02 – wtorek: ul. Sułkowskiego, Wybickiego, Jasińskiego,Sucharskiego 
Chłopickiego, Bema, Orła Białego - stare bud.
03.02 – środa: ul. Orła Białego - bloki
04.02 – czwartek: ul. Grunwaldzka bloki 2,4,6.
05.02 – piątek : ul. Olsztyńska, Górna
06.02 – sobota: Malczewskiego, Jana Pawła II, Rzeszutka, Sowińskiego
08.02 – poniedziałek: ul. Grunwaldzka – stare bud. Koniec kolędy.


III Niedziela Zwykła 24.01.1015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Zgodnie z rozporządzeniem Księdza Arcybiskupa Dra Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na odbudowę kościoła św. Antoniego w Braniewie, zniszczonego pożarem w dniu 03 stycznia br.
2. Jutro przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, które kończy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
3. Jutro w ostatni poniedziałek stycznia, po Mszy św. wieczornej, w sali katechetycznej, spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze w Czyśćcu Cierpiące.
4. Serdecznie dziękuję za wpłaty ofiar na renowację chrzcielnicy naszego kościoła składane w kancelarii jak i przy okazji kolędy. .
5. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny. Droga.

6. W tym tygodniu porządek kolędy będzie następujący.
25.01 – poniedziałek : Knopin, Łęgno od godz. 9.00
26.01 – worek: Smolajny od godz. 9.00
27.01 - środa: Praslity od godz. 9.00, Wichrowo od godz. 14.30
28.01 – czwartek: Nowa Wieś Mała od godz. 9.00, Knopin osiedle od godz. 14.30
29.01 – piątek: ul. Ogrodowa, Milewicza, ul. Zwycięstwa blok nr 11.
31.01 - sobota: Ul. Pułaskiego i Kościuszki oraz Nalepy od godz. 10.00.
II Niedziela Zwykła 17.01.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Arcybiskupa Dr Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego ofiary składane na tacę w niedzielę, 24 stycznia, będą przeznaczone na odbudowę zniszczonego przez pożar w dniu 03 stycznia br. kościoła św. Antoniego w Braniewie. 
2. W niedziele dzisiejszą rozpoczyna się Tydzień Modlitwo o Jedność Chrześcijan. Myślą przewodnią tego Tygodnia są słowa z pierwszego Listu św. Piotra: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”/2.9/. Tydzień Modlitw staje się zawsze okazją do poznania wyznań chrześcijańskich w Polsce wywodzących się z tradycji łacińskiej, prawosławnej, poreformacyjnej czy różnych tradycji wywodzących się z ruchów religijnych w Ameryce XIX wieku.
3. Jutro, 18 stycznia, przypada wspomnienie liturgiczne Bł. Reginy Protmann, dziewicy, pochodzącej z Braniewa, założycielki Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.
4. Bezpłatne badanie słuchu odbędzie się w Centrum kultury w Dobrym Mieście w dniu 21 stycznia, we czwartek, od godz. 12.30. 

Zgłoszenia przyjmowane są w C. Kultury od jutra.
5. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Droga.
6. W tym tygodniu porządek kolędy będzie następujący:
18.01 – poniedziałek: ul. Pionierów stare bud. z blokiem nr 15,
                                            ul. Chodkiewicza stare bud., ul Słoneczna
19.01 – wtorek: ul. Kolejowa, ul. Zwycięstwa blok 17,
20.01 – środa: ul. Zwycięstwa bez bloku 11
21.01 - czwartek: ul. Warszawska stare bud. oraz bloki 5 i 5a.                

                                   ul. Krótka.
22.01 – piątek : ul. Fabryczna
24.01 – sobota: ul. Wojska Polskiego.

Kolędę rozpoczynamy o godz. 15.30, w sobotę o godz.. 10.00


Niedziela Chrztu Pańskiego 10.01.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Przypominamy wydarzenie Chrztu jaki w Jordanie Pan Jezus przyjął z rak św. Jana Chrzciciela. Niedziela dzisiejsza skłania każdego chrześcijanina do wdzięczności za sakrament chrztu św. w którym odrodziliśmy się do nowego życia dzieci Bożych.
W niedziele dzisiejszą dla rodzin katolickich przekazujemy broszurę przygotowaną z okazji Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski poświęconą sakramentowi Chrztu św. Zabierając ją do swoich domów niech stanie się lekturą, która pomoże bardziej rozumieć czym jest sakrament chrztu i jak żyć tym sakramentem w codzienności.
2. Dzisiejsza niedziela kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, wkraczamy w czas zwykły, który w liturgii znaczony jest kolorem zielonym.
3. We czwartek, 14 stycznia, w Katolickiej Szkole w Smolajnach o godz. 18.00 odbędzie się kolędowe spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
4. Polecamy dzisiaj najnowsze numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego. Gość Niedzielny zaopatrzony jest w płytę z filmem „Faustyna”. Nie dotarł do nas świąteczny numer Niedzieli. Redakcja Niedzieli przekazała nieodpłatnie 20 egzemplarzy świątecznego numeru Niedzieli z dokumentalnym filmem o świętości Jana Pawła II „Santo subi
to”
5. W tym tygodniu porządek kolędy będzie następujący:
11.01 – poniedziałek: ul. Grudziądzka, 17, 19, Pl. 1 Sierpnia
12.01 – wtorek: ul. Łużycka, bloki 30,32, 34.
13.01- środa: ul. Łużycka, bloki: 61, 65, 67, 69, 71, ul. Poprzeczna.
14.01 – czwartek: ul. Łużycka, stare bud.
15.01 – piątek: ul. Pionierów, bloki: 5a,7a,9a, 11a i 11
17.01 – sobota: ul. Chodkiewicza, bloki: 5a,7a, 9a, 11a i 11
Kolędę rozpoczynamy o godz. 15.30, w sobotę o godz. 10.00.


II Niedziela po Bożym Narodzeniu                                          03.01.2016 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Kościół trwa w radości przeżywania tajemnicy Narodzenia Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Dzisiaj druga niedziela po Narodzeniu Pańskim i zarazem pierwsza niedziela stycznia. Prowadzi nas ona Jubileuszową Drogą Chrzcielną. Dzisiaj uświadamiamy bardziej znaczenie wiary, którą otrzymaliśmy i wartość Słowa Bożego, które przemienia nasze życie.
W pierwszą niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby administracji Archidiecezji Warmińskiej.
2. Dzisiaj po Mszach św. w zakrystii można wpłacać zadeklarowane składki członkowskie TP KUL.
3. We środę, 06 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. Należy ona do świąt w ciągu roku zobowiązujących katolików do uczestnictwa we Mszy św. W naszym kościele Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Po Mszach św. poświęcimy kredę, którą naznaczymy nasze domy wyznając, że mieszkają w nim wyznawcy Jezusa Chrystusa, który jest Drogą Prawdą i Życiem. W uroczystość Objawienia Pańskiego ofiary składane na tacę są przeznaczone na misyjną działalność Kościoła.
W Uroczystość trzech Króli po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się Orszak Trzech Króli – to nowa i coraz częstsza forma świętowania tej uroczystości. Zachęcamy parafian do rodzinnego włączenia się do Orszaku, do wspólnego śpiewu kolęd oraz przypominania istotnego przesłania uroczystości Trzech Króli, którym jest oddanie pokłonu Chrystusowi, Odwiecznemu Słowu Ojca, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas, aby objawić iż Bóg jest Miłością i dać nam zbawienie. Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed naszego kościoła o godz. 12.30, a więc bezpośrednio po Mszy św. o godz. 11.30.
4. Ze względu na obniżające się temperatury w kościele oraz realizowane odwiedziny duszpasterskie w parafii, w miesiącach styczniu i lutym nie będzie cotygodniowych, czwartkowych adoracji Najśw. Sakramentu.
5. W najbliższy piątek odwiedzimy chorych od godz. 9.00.
6. Przyszła niedziela będzie Niedzielą Chrztu Pańskiego, która zakończy czas Bożego Narodzenia.
7. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny
8. W minionym tygodniu rozpoczęliśmy w parafii czas odwiedzin duszpasterskich. Będziemy je kontynuować w kolejnych tygodniach, starając się dotrzeć do wszystkich rodzin. Liczymy, chociaż na krótkie spotkania z całymi rodzinami na wspólnej modlitwie. W odwiedzinach duszpasterskich w tym tygodniu będzie nam pomagać nasz parafianin, Ks. Krzysztof Kamiński, student KUL.
W mieście kolędę rozpoczynać będziemy o 15.30, w soboty o godz.10.00

W tym tygodniu odwiedzimy rodzin katolickich będą przebiegały według następującego porządku:
04. 01 – poniedziałek: ul. Grudziądzka, bloki 2,4, 7a
05.01 – wtorek: ul. Grudziądzka, bloki 6, 8, 9
07.01 – czwartek: ul. Grudziądzka, 10, 12, stare bud. i 9c
08.01 – piątek: Grudziądzka, bloki 14,16, 11
09.01. – sobota: Grudziądzka, bloki 18,20, 15Niedziela Świętej Rodziny                                                      27.12.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą wpatrujemy się w Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. Współczesnym rodzinom jest ona wzorem wzajemnej miłości i szacunku oraz wierności wobec Boga i względem siebie.
2. Czwartek rok 2015 dobiegnie końca. We czwartek nie będzie popołudniowej adoracji Najśw. Sakramentu. Zapraszamy parafian na Mszę św. na zakończenie roku, która zostanie odprawiona o godz. 18.00. Po Mszy św. będzie nabożeństwo dziękczynno przebłagalne na zakończenie roku.
3. W piątek, dzień rozpoczęcia Nowego Roku 2016, w Kościele uczcimy Świętą Bożą Rodzicielkę. W dniu Nowego Roku Kościół wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy o pokój na świecie. W piątek Msze św. będą odprawione o godz. 8.30, 10.00, 11.30, i 18.00.

4. W pierwszą sobotę stycznia uczcimy Niepokalane Serce Maryi. O godz. 17.00 konferencja dla wspólnot różańcowych naszej parafii.
5. Przyszła niedziela będzie pierwszą niedzielą stycznia.
6. Prasa katolicka: Niedziela, Pismo kleryków Seminarium Duchownego: Serce Warmii, Droga, Arka.
7. W tym tygodniu, we wtorek, rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie rodzin katolickich naszej parafii. Prosimy, by rodzina przyjmująca kapłana miała przygotowany krzyż na stole, zapalone świece i wodę święconą. Tak przygotowany stół jest miejscem wokół którego skupia się rodzina wraz z kapłanem na wspólnej modlitwie. W tym tygodniu odwiedziny będą przebiegały według następującego porządku:
Wtorek : ul. : ul. Gdańska, bloki 4a, 6, 8, 10.
Środa: ul. Gdańska stare bud. oraz bloki: 8a i 8b
We wtorek i środę kolędę rozpoczynać będziemy od godz. 15.30

Sobota: Kunik od godz. 9.00, Kosyń od godz. 12.00
 

IV Niedziela Adwentu 20.12.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Czas tegorocznego Adwentu powoli dobiega końca, dzisiaj ostatnia niedziela tego okresu przygotowania. W ostatnie dni Adwentu zapraszamy na Roraty o godz. 6.30. Ostatnia Msza św. roratnia dla dzieci szkolnych we środę o godz. 16.15.
2. We czwartek , 24 grudnia, dzień Wigilii Narodzenia Pańskiego. W naszej, polskiej tradycji dzień ten przeżywamy zachowując wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. We czwartek, 24 grudnia, Msze św. tylko w godzinach porannych, o godz. 6.30 i 7.00. W tym czasie także okazja do spowiedzi św. Wieczorem we wspólnotach rodzinnych podczas Wieczerzy Wigilijnej weźmiemy do swoich rąk opłatek by nim się podzielić w duchu chrześcijańskiej miłości. Prawda tego wigilijnego gestu znajduje swą najgłębszą treść w sakramentalnym pojednaniu z Bogiem i między ludźmi. W sekularyzującym się świecie zachowajmy w przeżyciu Wigilii jej religijny i świąteczny charakter.
3. W Wigilię Narodzenia Pańskiego kancelaria będzie czynna tylko w godzinach przedpołudniowych.
4. Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpocznie Msza św. o północy nazywana pasterką. Następne Msze św. w dniu Narodzenia Pańskiego będą odprawione o godz. 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego zachęcamy do rodzinnego uczestnictwa w świątecznej Mszy św. Ofiary składane na tacę podczas pasterki i podczas Uroczystości Narodzenia Pańskiego będą przeznaczone na finansowanie zainstalowanego w kościele systemu ogrzewania ławek. Liczymy na to, że te ofiary pomogą przynajmniej w większej części spłacić sumę kosztów inwestycji, która wynosi 43 tys. zł.
5. W sobotę, 26 grudnia, w drugim dniu Oktawy Narodzenia Pańskiego, Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na Archidiecezjalny Fundusz Zapomogowy
6. Przyszła niedziela będzie Świętem Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.
W przyszłą niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 8.30, będzie śpiewał Chór Concordia, który po Mszy św. da koncert kolęd.

7. Posiadamy jeszcze około 200 sztuk świec na stół wigilijny. Rozprowadzamy je w cenie 5 zł. za sztukę w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece są do nabycia w zakrystii lub kancelarii parafialnej
8. Opłatki są do nabycia w zakrystii lub kancelarii u Sióstr Katarzynek.
9. Jak wiadomo trwają w Polsce przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. Osoby zainteresowane udziałem w Światowych Dniach Młodzieży prosimy się kontaktować z Księdzem Diakonem Rafałem.
10. Leśnictwu „Sarny” bardzo dziękuję za ofiarowane choinki do wystroju naszego kościoła. Wszystkim osobom, które przyszły z pomocą w sprzątaniu kościoła oraz w pracach związanych z świąteczną dekoracją kościoła składam serdeczne Bóg zapłać.
11. Na Święta rodzinom polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Arka, Na stoliku na środku kościoła są wyłożone kalendarze na rok 2016, których tematem jest jubileusz 1050 Chrztu Polski, polecamy je rodzinom katolickim za dowolną ofiarę.


II Niedziela Adwentu                                                               06.12.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj pierwsza niedziela grudnia. W roku Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski wprowadza nas na jubileuszową drogę chrzcielną. Tę drogę będą stanowiły wszystkie pierwsze niedziele roku, których myślą przewodnią będzie sakrament Chrztu św. Przechodząc tę drogę będziemy dziękować Bogu za dziedzictwo Chrztu św. w Narodzie i Państwie polskim, cywilizację chrześcijańską z której wyrastamy i łaskę Chrztu św. każdego z nas.
2. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są przeznaczone na administrację diecezjalną. Dzisiaj w zakrystii można wpłacać zadeklarowane składki członkowskie TP KUL.
3. W niedziele dzisiejszą po Mszach św. są zbierane ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie.
4. Dzisiaj o godz. 16.00 w kościele katecheza dla rodziców dzieci klas II naszej parafii objętych przygotowaniem do pierwszej spowiedzi i komunii św.
5. W e wtorek, 08 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NBM Panny. To w tę uroczystość Ojciec Św. Franciszek, w Rzymie, uroczyście otworzy Drzwi Święte Roku Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Analogiczne uroczystości otwarcia Drzwi Miłosierdzia odbędą się we wszystkich Bazylikach Mniejszych świata w dniu 13 grudnia, w III niedzielę Adwentu. W naszej dobromiejskiej bazylice na podstawie delegacji Księdza Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby Jubileuszowe Drzwi Miłosierdzia otworzy w przyszłą niedzielę o godz. 11.30 Proboszcz Parafii. Wtedy także zostanie zapalona świeca Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski.
6. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
7. We czwartek o godz. 19.00 w Sali katechetycznej spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
8. W przyszłą niedzielę w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje adwentowe. W tym roku poprowadzi je Ks. Roman Kramek, proboszcz parafii w Orzechowie. Rekolekcje potrwają do środy włącznie. W dniu kończącym rekolekcje podczas Mszy św. będą zbierane ofiary, które będą przeznaczone na sfinansowanie badań geologicznych gruntu przy kościele w Międzylesiu, który jak wiadomo od ponad roku stoi zamknięty. Ponowne otwarcie kościoła uzależnione jest od przeprowadzenia koniecznych badań geologicznych i potem wykonania prac konserwatorsko budowlanych by wyeliminować ewentualne zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników.
9. Caritas za pośrednictwem parafii rozprowadza świece na stół wigilijny. Można je nabywać w zakrystii lub kancelarii lub po Mszach św. u ministrantów. Świece są rozprowadzane po 5 zł za sztukę. Mamy ich do rozprowadzenia ok. 900 sztuk.
10. Caritas Archid. Warmińskiej zaprasza także indywidualnych wiernych, wspólnoty i stowarzyszenia religijne, także właścicieli sklepów i przedsiębiorców do włączenia się w dzieło pomocy żywnościowej dla najuboższych nazywanej Koszyk Miłosierdzia. Koszyki Miłosierdzia są do wzięcia w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
11. Zapraszamy wiernych do korzystania z podgrzewanych ławek w pierwszej części kościoła szczególnie podczas Mszy św. w dni powszednie.
12. Polecamy prasę katolicką: Niedziela Gość Niedzielny, Droga.


I Niedziela Adwentu 29.11.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj pierwsza niedziela Adwentu. Ta niedziela rozpoczyna w Kościele nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Polsce będzie on przezywany pod hasłem „ Nowe życie w Chrystusie”. Kościół w Polsce ten rok będzie przeżywał pamiętając o wielkim jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski. Wczoraj obchód tej rocznicy został zainicjowany w naszej archidiecezji. Znakiem tego jubileuszu będą świece jubileuszowe, które zostały przekazane każdej parafii. Uroczyście zapalimy ją w naszym kościele w niedzielę 13 grudnia, kiedy w parafiach zostanie zainaugurowany Nadzwyczajny Rok Jubileuszu Miłosierdzia, który otworzy papież Franciszek 08 grudnia w Rzymie. Jak widać bogate są treści, w które w tym roku wprowadza nas czas Adwentu. Wnikajmy w nie by doświadczyć jak wielkie rzeczy czyni dla nas Pan, Jezus Chrystus.
2. W naszej parafii rekolekcje adwentowe rozpoczniemy w trzecią niedzielę Adwentu.
3. W Adwencie zapraszamy na codzienne Msze św. ku czci NM Panny zwane Roratami, które będą odprawiane o godz. 6.30. Roraty dla dzieci szkolnych będą odprawiane we środy o godz. 16.15. Jak każdego roku zapraszamy na nie dzieci z adwentowymi lampionami.
4. W Adwencie Caritas zachęca do nabywania świec na stół wigilijny w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom prowadzonej już od kilku lat.
5. W niedzielę dzisiejszą o godz. 17.00 ostatnia katecheza przedmałżeńska w jesiennej edycji kursu przedmałżeńskiego. Drugi cykl katechez rozpoczniemy w pierwszą niedzielę kwietnia przyszłego roku.
6. Jutro, w poniedziałek, po Mszy św. wieczornej spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze w Czyśćcu Cierpiące.
7. W pierwszy czwartek Adwentu cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. Adwentowa Godzina święta od godz. 17.00.
8. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00, O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia.
Od 15.30 spowiadać będziemy dzieci szkolne, a o godz. 16.00 Msz św. dla nich. Okazja do spowiedzi św. także od godz. 7.30.
9. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Maryję w tajemnicy Jej Niepokalanego Serca. Konferencja dla wspólnot Żywego Różańca o godz. 17.00.
10. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie.
11. W przyszłą niedziele o godz. 16.00 katecheza dla rodziców dzieci klas II naszej parafii objętych przygotowaniem do Sakramentu Pokuty i Eucharystii.
12. Informuję parafian, ze w minionym tygodniu w naszym kościele firma „ Kamo” zainstalowała w stallach po prawej i lewej stronie prezbiterium oraz w pierwszej części ławek nawy głównej kościoła system ogrzewania ławek. System jest włączany na czas odprawianych nabożeństw. Ułatwi to w uczestnictwie we Mszy św. i innych nabożeństwach szczególnie podczas miesięcy jesiennych i zimowych. Prosimy więc zajmować miejsca w kościele w części ogrzewanej, szczególnie w dni powszednie. System obejmuje także konfesjonały i miejsce kapłana przy ołtarzu. Koszta tej instalacji wynoszą 43 tys.zł. Będziemy ją spłacać z ofiar wiernych składanych na tacę lub wnoszonych indywidualnie w kancelarii lub zakrystii. Na ten cel będzie przeznaczona taca z pasterki i pierwszego dnia świat Bożego Narodzenia.
13. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny, Droga. Polecamy waszemu zainteresowaniu gazetę Chrystus i Ty wprowadzającą w treści Roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 22.11.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. Dzisiejsza niedziela jest Uroczystością Chrystusa Króla. Jest ona okazją nie tylko do oddania Chrystusowi czci i chwały ale także wyrażenia pragnienia, aby Chrystus był zawsze Panem naszych serc i że z Nim pragniemy iść przez całe życie.
2. We środę, 25 listopada, liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej Patronki naszego miasta oraz Patronki Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.
3. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
4. W sobotę, 28 listopada, w katedrze olsztyńskiej odbędą się uroczystości związane z zakończeniem trwających od czterech lat w naszej archidiecezji rekolekcji ewangelizacyjnych, które poprzedzały w parafiach peregrynacje obrazu Matki Bożej Miłosierdzia oraz rozpoczęciem w naszej archidiecezji obchodu jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski. W tym dniu odbędzie się także w katedrze Kongres Stowarzyszeń i Ruchów Katolickich naszej Archidiecezji. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. o godz. 12.00, którą odprawi Ks. Arcybiskup Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński. Na zakończenie Mszy św. Ks. Arcybiskup przekaże każdej parafii świece Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski.
5. Przyszła niedziela będzie pierwszą niedzielą Adwentu. Rozpoczniemy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który przebiegać będzie pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie.”
6. W przyszłą niedzielę, piątą listopada, połowa ofiar składanych na tacę będzie przeznaczona na archidiecezjalny fundusz inwestycyjny.
7. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny. W Gościu Niedzielnym znajdziemy kalendarz na rok 2016 a w Małym Gościu Niedzielnym dzieci znajdą płytę z piosenkami adwentowymi
8. Informuję parafian, że w najbliższych dniach w kościele będą prowadzone prace związane z zainstalowaniem w części ławek kościoła systemu ogrzewającego uczestników liturgii. Prosimy o wyrozumiałość przy okazji zastanych czasowych niedogodności.


XXXII Niedziela Zwykła 08.11.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą gościmy w naszej parafii Siostry ze Zakonu Sióstr od Aniołów. W przedsionku kościoła można u Sióstr nabyć publikacje o Aniołach i modlitwy do Aniołów.
2. Dzisiaj o godz. 17.00 katecheza przedmałżeńska.
3. We wtorek, 10 listopada, o godz. 16.00 egzamin kandydatów do sakramentu bierzmowania, Egzamin przeprowadzi Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Ks. Dr Adam Bielinowicz.
4. We środę, 11 listopada, przypada Narodowe Święto Niepodległości. W to Narodowe Święto zapraszamy społeczność Dobrego Miasta na Mszę św. w intencji Ojczyzny, która będzie odprawiona o godz. 16.00. Od godz. 15.30, w kościele, z koncertem pieśni religijno-patriotycznych wystąpi Chór Concordia pod kierunkiem Pana Andrzeja Ilkiewicza. Po Mszy św. odbędzie się przemarsz na Cmentarz Komunalny gdzie odbędzie się Apel Poległych i modlitwy za wszystkich, którzy poświęcili swoje życie dla dobra Ojczyzny. Informujemy, że w dniu 11 listopada nie będzie Mszy św. o godz. 18.00.
5. Jak już informowaliśmy we czwartek, 12 listopada do naszej parafii przybędą Krzyż i Ikona Matki Bożej Salis Populi Romani – Symbole Światowych Dni Młodzieży. Symbole te wędrują w pielgrzymce po wszystkich diecezjach w Polsce. Od 04 listopada są w naszej archidiecezji. Krzyż został przekazany młodzieży świata przez Ojca św Jana Pawła II na zakończenie Jubileuszu Odkupienia w 1983 r. Ikona zaś w roku 2003. Symbole te nawiedziły już wszystkie kontynenty i kraje gdzie odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Przy tych symbolach modliły się już miliony wiernych całego świata.
Zapraszamy parafian, szczególnie młodzież, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
We czwartek o godz. 17.00 symbole zostaną uroczyście wprowadzone do naszego kościoła, po uroczystej intronizacji i uczczeniu Symboli będzie odprawiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św. O godz. 19.00 czuwanie przy Symbolach poprowadzą uczniowie z Katolickich Szkół w Smolajnach. O godz. 20.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową. O godz. 21.00 Apelem zakończymy czwartkowe czuwanie modlitewne przy Krzyżu i Ikonie Matki Bożej
W piątek o godz. 8.00 Różaniec poprowadzą Szkoły Katolickie w Smolajnach. O godz.9.00 Symbole nawiedzą Zespół Szkół w Dobrym Mieście a o godz. 10.00 parafię św. Faustyny. O godz. 11.00 Krzyż i Ikona zostaną przewiezione do Karmelu w Spręcowie.
Serdecznie zapraszamy na te uroczystości szczególnie młodzież szkolną i pracującą. Peregrynacja Symboli jest zaproszeniem ludzi młodych do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 r. z udziałem Ojca św. Franciszka.

6. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu.
7. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, polecamy też gazetę Chrystus i ty informującą o Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia,
Światowych Dniach Młodzieży i 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystość Wszystkich Świętych 01.11.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Niedziela Dzisiejsza jest Uroczystością Wszystkich Świętych. Dziękujemy Bogu za Świętych Kościoła, dawnych i nam bliskich. Święci życiem swoim dali odpowiedź Panu Jezusowi na jego wezwanie „ Świętymi Bądźcie!”. Zachęcają nas do podjęcia wysiłku budowania swojej codzienności w zjednoczeniu Bogiem i nie tylko swoją mocą ale mocą Bożą. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 udamy się procesyjnie na Cmentarz Komunalny, przy czterech stacjach odprawione zostaną modlitwy wstawiennicze za zmarłych.
2. Jutro, w poniedziałek, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. W naszym kościele będą odprawiane o godz. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00. Po Mszy sw o godz. 18.00, procesja w kościele z modlitwami za zmarłych.
3. Od jutra rozpoczniemy nabożeństwa wspominkowe za zmarłych. Wypominki będą odczytywane w listopadzie codziennie o godz. 17.30 z wyjątkiem niedziel i czwartków podczas modlitwy różańcowej. Kartki wspominkowe są na bocznych ołtarzach i prosimy je składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Wspólnota Modlitwy za Dusze w Czyśćcu Cierpiące zaprasza do wspólnego nawiedzania cmentarza po Mszach św. wieczornych od wtorku do końca oktawy modlitw za zmarłych w celu uzyskania odpustów dla dusz zmarłych
4. We środę o godz. 16.00 katecheza liturgiczna dla kandydatów do bierzmowania.
5. W pierwszy czwartek miesiąca codzienna adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00, Listopadowa Godzina Święta o godz. 17.00.
6. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00, Spowiedź dla dzieci szkolnych od godz. 15.30, Msza św. w pierwszy piątek miesiąca dla uczniów o godz. 16.00. Spowiadać będziemy także od godz. 17.30.
7. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi.
8. W sobotę, 07 listopada o godz. 17.00, w naszym kościele będzie odprawiona Msza św. dla myśliwych i leśników z okazji św. Huberta według intencji Koła Łowieckiego „Kaczor” w Dobrym Mieście.
9. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy gościli Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Siostra Lucyna z tego zgromadzenia, która pochodzi z Dobrego Miasta po każdej Mszy św. wygłosi krótka katechezę o przyjaźni ze swoim Aniołem Stróżem. Siostry będą też rozprowadzać publikacje i modlitwy do Aniołów.
10. Informujemy parafian, że 04 listopada symbole Światowych Dni Młodzieży w postaci Krzyża i Ikony NM Panny rozpoczną peregrynacje po różnych parafiach i środowiskach naszej archidiecezji. W dniach 12 i 13 listopada symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedzą naszą parafię, parafię św. Faustyny oraz środowisko pracy młodzieży w Zespole Szkół w Dobrym Mieście. Szczegółowy program peregrynacji podamy w przyszłą niedzielę.
11 Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny, Droga, Mały Gość Niedzielny

Ostatnia Niedziela Października 25.10.2015 r.
Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła

Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W dzisiejszą niedzielę dziękujemy Panu Bogu za dar naszej świątyni, która została wzniesiona w XIV wieku. Odtąd jest miejscem modlitwy kolejnych pokoleń, miejscem sprawowania codziennej i niedzielnej Eucharystii, znakiem obecności Chrystusa pośród swojego ludu. Niedziela dzisiejsza nas też uwrażliwia na dostrzeganie tych potrzeb, które zabezpieczają stan materialny ogromnej świątyni oraz pozwalają zabezpieczyć różne elementy wystroju świątyni i ubogacić jej piękno.
To też okazja by podziękować wszystkim codziennie troszczącym się o stan nasze świątyni i jej otoczenia
2. Dzisiaj o godz. 17.00 katecheza przedmałżeńska.
3. Jutro, w ostatni poniedziałek miesiąca, po Mszy św. wieczornej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze w Czyśćcu Cierpiące.
4. We środę, 28 października, o godz. 16 w kościele spotkanie przygotowawcze dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.
5. We czwartek od godz. 16.00 cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu.
6. W sobotę zakończymy codzienne, październikowe nabożeństwa różańcowe.
7. W przyszłą niedzielę, 01 listopada, przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Po Mszy św. o godz. 11.30, która będzie odprawiona za zmarłych z naszej parafii procesyjnie udamy się na Cmentarz Komunalny w Dobrym Mieście gdzie przy czterech stacjach, zostaną odprawione modlitwy za zmarłych. Modlitwy na Cmentarzu w Knopinie poprowadzi Proboszcz parafii św. Faustyny o godz.. 10.30. Przypominamy, że w oktawie po Wszystkich Świętych nawiedzając cmentarz lub kościół i modląc się za zmarłych można uzyskać odpust zupełny.
8. Miesiąc listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych. Pamięć o zmarłych jest naszym obowiązkiem, tym bardziej jako ludzi wierzących. Na bocznych ołtarzach naszego kościoła rozłożone są kartki wypominkowe. Pamiętajmy o zmarłych z naszych rodzin, bliższych i dalszych polecając ich w modlitwie wypominkowej. Wypominki w naszym kościele będą odczytywane w listopadzie, podczas modlitwy różańcowej o godz. 17.30 , codziennie z wyjątkiem niedziel i czwartków. Kartki wypominkowe prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

9. Polecamy prasę katolicką, Niedziela, Gość Niedzielny, Droga. 


XXIX Niedziela Zwykła 18.10.2015 r.
Niedziela Misyjna
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. Komunikaty Konferencji Episkopatu Polski.
2. W niedzielę dzisiejszą, w czasie trwania Synodu Biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie, Papież Franciszek dokona kanonizacji małżonków Zelii i Ludwika Martin, rodziców dziewięciorga dzieci. Spośród ich potomstwa wywodzi się Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Karmelitanka. Kanonizacja małżonków w czasie kryzysu jaki dotyka rodzinę, ma na celu ukazanie znaczenia sakramentu małżeństwa na drodze wzajemnego uświęcania się.
3. Niedziela dzisiejsza jest Niedzielą Misyjną. W naszym kościele możemy się zapoznać z ekspozycją misyjną, przygotowaną przez Ojców Werbistów, poświęconą dzieciom Afryki. Na stolikach wyłożone są także kalendarze misyjne. Można je wziąć do swoich rodzin. Złożone za te kalendarze dowolne ofiary będą wsparciem działalności misyjnej Księży Werbistów.
4. Ofiary składane na tacę w niedzielę dzisiejszą są przeznaczone na Papieskie Dzieła Misyjne.
5. Dzisiaj o godz. 16.00, w kościele, spotkanie z rodzicami dzieci kl. III Szkół Podstawowych naszej parafii objętych przygotowaniem do I Komunii św.
6. O Godz. 17.00 w Domu Rekolekcyjnym katecheza przedmałżeńska.
7. Jutro, we wspomnienie Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, po Mszach św. uczcimy jego relikwie.
8. We środę o godz. 16.00, w kościele, katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.
9. We czwartek, 22 października liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II. W kościele będą wystawione relikwie św. Jana Pawła II.
10. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
11. Za tydzień, w ostatnią niedzielę października obchodzić będziemy rocznicę poświęcenia naszego kościoła.
12. Zbliża się miesiąc listopad, miesiąc pamięci o zmarłych. W kościele, na bocznych ołtarzach rozłożone są kartki wspominkowe. Prosimy na nich wypisać imiona i nazwiska zmarłych ze swoich rodzin i złożyć je w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
13. Polecamy prasę katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Arka, Droga, Miłujcie się.


XXVIII Niedziela Zwykła 11.10.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. Dzisiaj w Polsce przeżywamy Dzień Papieski, który przypomina posługę Papieża Polaka i wagę nauczania tego Papieża w Kościele Powszechnym i w naszym Narodzie. W tym dniu członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, przed kościołem zbierają ofiary na rzecz Fundacji Nowego Tysiąclecia wspierającej stypendiami utalentowana młodzież z ubogich rodzin. Z tych stypendiów korzysta aktualnie około 2500 młodych ludzi.
2. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.
3. Dzisiaj o godz. 16.00, w kościele, spotkanie z rodzicami uczniów klas III Gimnazjów naszej parafii przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.
4. Dzisiaj rozpoczynamy w parafii kurs przedmałżeński, cykl katechez przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Zapraszamy na te spotkania te osoby, które chcą zawrzeć w przyszłości sakramentalne małżeństwa.
5. We wtorek, 13 października, ostatni w tym roku Wieczór Modlitwy Fatimskiej. Ze względu na już jesienną porę będzie on miał nieco inny przebieg. Wieczór Modlitwy rozpocznie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Potem Msza św. homilią o Matce Bożej z Fatimy a po niej nabożeństwo adoracyjne przed Najśw. Sakramentem. Nabożeństwo zakończymy o godz. 20.00 apelem maryjnym.
6. We środę, 14 października, Dzień Edukacji Narodowej, modlić się będziemy za nauczycieli i wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia Polaków.
7. We czwartek wspomnienie liturgiczne św. Teresy od Jezusa, Karmelitanki, Doktora Kościoła, której 500 lecie urodzin w tym roku obchodzimy.
8. We czwartek, 15 października, o godz. 16.00 w Domu Rekolekcyjnym spotkanie w grupach kandydatów do Sakramentu bierzmowania.
9. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00
10. W piątek, 16 października, we wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej rocznica wyboru Papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
11. Przyszła niedziela będzie Niedziela Misyjną, która wprowadzi nas w Tydzień Misyjny. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na Papieskie Dzieła Misyjne.
12. W przyszłą niedzielę na godz. 16.00 zapraszamy do kościoła rodziców dzieci klas III naszej parafii objętych przygotowaniem do pierwszej spowiedzi i Komunii św.
13. Pośród dzieci i młodzieży naszej parafii są tacy, którzy podczas wakacji odbyli rekolekcje oazowe w Nowym Kawkowie. Chcemy podjąć ich dalszą formacje w parafii. Dlatego zapraszamy ich oraz dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych na spotkania Ruchu Światło-Życie, spotkania oazowe, w przyszłą niedzielę, 18 października, na godz. 15.00 do Sali Katechetycznej przy kościele. W programie spotkań wspólny śpiew, gry i zabawy oraz formacja duchowa i religijna.
14. Polecamy prasę katolicką. Najnowsze numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego, Arka Droga, Kwartalnik „Miłujcie się” dla młodzieży. Na stoliku jest wyłożony także najnowszy numer gazety Chrystus i ty niosącej tym razem treści dotyczące modlitwy różańcowej, oraz Synodu Rzymskiego. Jest tam także wiele innych numerów prasy katolickiej proszę je wziąć do domu, może ktoś do tej prasy zajrzy, niech nie zalega w kościele.


XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą w naszej parafii gościmy Ks. Andrzeja Parusińskiego, który pracuje w Kostopolu na Ukrainie. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są materialnym wsparciem tamtejszej parafii i działań duszpasterskich w tamtejszej niewielkiej wspólnocie kościoła katolickiego.
2. Wspólnota Odnowy w Duchu św. zaprasza na Rekolekcje Ewangelizacyjne, które rozpoczną się w niedzielę dzisiejszą. Pierwsze spotkanie rekolekcyjne, dzisiaj, o godz. 19.00 w Domu Rekolekcyjnym.
3. Jutro, w ostatni poniedziałek września, po mszy św. wieczornej, w kaplicy Domu Rekolekcyjnego spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze w Czyśćcu Cierpiące.
4. We środę o godz. 16.00 Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania w Domu Rekolekcyjnym.
5. We czwartek rozpocznie się październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Codzienne nabożeństwa różańcowe w naszym kościele będą odprawiane o godz. 17.30.
6. W pierwszy czwartek października adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. Październikowa Godzina Święta od godz. 17.00. W pierwsze czwartki miesiąca dziękujemy Bogu za dar Chleba Eucharystycznego, za powołanych do kapłaństwa i modlimy się o nowe powołania do kapłaństwa w naszej Ojczyźnie i na świecie.
7. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00.
Od godz. 15.30 spowiadać będziemy dzieci i młodzież szkolną. O godz. 16.00 Msza św. dla uczniów w pierwszy piątek miesiąca. Zachęcamy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych do podejmowania praktyki spowiedzi i Komunii św. w pierwsze piątki miesiąca.
8. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi. W pierwszą sobotę miesiąca konferencja dla Wspólnot Żywego Różańca naszej parafii o godz. 17.00.
9. W pierwszą niedzielę października po Mszy św. o godz. 11.30 ostatnia w tym roku procesja eucharystyczna.
10. W przyszłą niedzielę, zgodnie z decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na wsparcie działalności diecezjalnej Caritas.
11. Nadal prowadzimy nabór nowych kandydatów do służby ministranckiej spośród chłopców klas II i III. Apelujemy do rodziców o umożliwienie i pomoc chętnym do służby ministranckiej chłopcom w podjęciu formacji przygotowującej nowych ministrantów. Zbiórka kandydatów w najbliższą sobotę o godz. 10.00. w sali katechetycznej.
12. Informujemy , że cykl katechez przygotowawczych do sakramentu małżeństwa rozpocznie się w naszej parafii w niedzielę, 11 października. Do udziału w tych katechezach zapraszamy osoby zamierzające w bliskim czasie wejść na drogę życia wspólnego w małżeństwie.
13. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny.


XXV Niedziela Zwykła 20.09.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:
1. W niedzielę dzisiejszą przypada doroczny odpust w Kalwarii Warmińskiej w Głotowie z Mszą św. odpustową o godz. 12.00. W związku z tym w naszym kościele dzisiaj nie będzie Mszy św. o godz. 11.30.
2. Dzisiaj po Mszach św. zbierane SA ofiary do puszek na Archidiecezjalny Fundusz Zapomogowy.
3. Rozpoczęliśmy cykl spotkań z młodzieżą klas III Gimnazjów naszej parafii w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. Kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania odbędzie się we środę, 23 września, o godz. 16.00, w Domu Rekolekcyjnym.
4. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
5. Ważnym elementem życia parafialnego jest Liturgiczna Służba Ołtarza. Dla chłopców jest drogą kształtowania dojrzałej wiary i więzi z Bogiem pogłębianej przez życie sakramentalne. Jest ona też drogą kształtowania postaw budowanych na takich wartościach ludzkich jak kultura słowa, kultura osobista, szacunek dla rówieśników i starszych, zdyscyplinowanie w podejmowanych obowiązkach. Nadal zapraszamy do służby ministranckiej tych chłopców, którzy w swoim życiu już zetknęli się z przygodą służby przy ołtarzu. Zapraszamy także nowych kandydatów spośród uczniów klas II i III Szkół Podstawowych naszej parafii. Formację nowych kandydatów do służby ministranckiej poprowadzi Ks. dn Rafał. Zgłoszenia nowych kandydatów przyjmujemy w zakrystii, kancelarii lub za pośrednictwem katechetów. Chłopcy, którzy chcą być ministrantami prosimy, by do zgłoszenia przyszli ze swoimi rodzicami, tatą lub mamą. Pierwsze spotkanie nowych kandydatów do służby ministranckiej odbędzie się w sobotę, 26 września o godz. 10.00 w sali katechetycznej.
6. Jak wiadomo w przyszłym roku w, w lipcu w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca św. Franciszka. Trwają wielopłaszczyznowe przygotowania do tego ważnego w Kościele i naszej Ojczyźnie wydarzenia. Jednym z elementów tego przygotowania jest peregrynacja po polskich diecezjach Symboli Światowych Dni Młodzieży, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej poświęcone i przekazane młodzieży świata przez Św. Jana Pawła II. Informujemy, że te Symbole odwiedzą naszą archidiecezję w dniach od 04 do 14 listopada tego roku. W programie peregrynacji Symboli SDM po naszej archidiecezji jest także nasza parafia. Do naszej parafii Symbole ŚDM przybędą 12 listopada o godz. 17.00 i pozostaną do 13 listopada do godz. 10.00. Mamy nadzieję, że zgodnie z intencją Św. Jana Pawła II Symbole te nawiedzą środowiska życia i codziennej pracy młodzieży naszej parafii , a więc szkoły. O programie peregrynacji Symboli poinformujemy parafian po jego przygotowaniu.
7. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy gościć Ks. Andrzeja Parusińskiego, który od kilku lat pracuje na Ukrainie w Kostopolu, mieście zaprzyjaźnionym z Gminą Dobre Miasto. Ks. Andrzej podczas Mszy św. zbierze ofiary na prace przy tamtejszym kościele. Jeśli ktoś miałby do przekazania artykuły chemii gospodarczej, środki czystości, ubrania lub artykuły żywnościowe z przeznaczeniem dla mieszkańców Kostopola można to złożyć w kancelarii w najbliższą sobotę lub przekazać bezpośrednio Księdzu Andrzejowi podczas jego pobytu w naszej parafii.
8. Serdecznie dziękuję za materialne wspieranie prac konserwatorskich naszej chrzcielnicy.
9. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Droga, Cuda i łaski.


XXIV Niedziela Zwykła 13.09.2015 r.
Ogłoszenia duszpasterskie:

1. W dzisiejszą niedzielę, w Gietrzwałdzie odbywają się doroczne uroczystości odpustowe połączone z dziękczynieniem za tegoroczne zbiory.
2. Dzisiaj, 13 września, zapraszamy parafian na kolejny w tym roku Wieczór Modlitwy Fatimskiej. Po Mszy św. wieczornej połączymy się we wspólnej modlitwie różańcowej, po niej modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Wieczór Modlitwy zakończymy jak zwykle apelem maryjnym o godz. 21.00. Intencje do modlitwy różańcowej prosimy składać na ołtarzu przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
3. Dzisiaj w naszej Ojczyźnie rozpoczyna się Tydzień Wychowania, którego myślą przewodnią jest temat wychowania do pełni człowieczeństwa.
4. Jutro, 14 września, obchodzić będziemy święto Podwyższenia Krzyża św.
5. We wtorek przypada liturgiczne wspomnienie NM Panny Bolesnej.
6. W piątek przypada święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, Patrona Polski.
7. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
8. W przyszłą niedzielę przypada doroczny odpust w Głotowie z Mszą św. odpustową na Kalwarii o godz. 12.00. W związku z odpustem w przyszłą niedzielę w naszym kościele nie będzie Mszy św. o godz. 11.30.
9. Informujemy parafian, że w naszej parafii sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej 21 listopada o godz. 17.00 udzieli Ks. Arcybiskup Józef Górzyński. Informujemy także, że uroczystość Pierwszej Komunii św. przewidujemy na dzień 22 maja 2016 r. Przygotowaniem do pierwszej spowiedzi i Komunii obejmujemy uczniów klas III Szkół Podstawowych.
10. Wspólnota Odnowy w Duchu św. zaprasza na Rekolekcje Ewangelizacyjne, które będą się odbywały przez 8 kolejnych niedziel. Pierwsze spotkanie rekolekcyjne odbędzie się 27 września o godz. 19.00 w Domu Rekolekcyjnym. Dzisiaj po Mszach św., przed kościołem członkowie wspólnoty będą rozdawać ulotki z informacjami o rekolekcjach.
11. Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy pracę formacyjną Służby Liturgicznej Ołtarza. Wszystkich dotychczasowych ministrantów zapraszamy na powakacyjne spotkanie do sali katechetycznej w sobotę, 19 września o godz. 10.00. Odpowiedzialnym za formację Liturgicznej Służby Ołtarza w tym roku będzie Ks. Daniel. Do służby ministranckiej w kościele zapraszamy też nowych kandydatów spośród chłopców uczniów klas II i III Szkół Podstawowych naszej parafii. Kandydaci mogą się zgłaszać od dzisiaj wraz z rodzicami w zakrystii lub kancelarii parafialnej, także za pośrednictwem katechetów. Pierwsze spotkanie nowych kandydatów wraz z rodzicami przewidujemy na sobotę 26 września w sali katechetycznej o godz. 10.00. Przygotowanie nowych kandydatów poprowadzi Ks. dn Rafał.
12. Polecamy prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny. 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Ambona

Przekaż 1% podatku na rzecz renowacji zabytków
 Bazyliki Dobromiejskiej
za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty
Nr KRS:0000106099
Numer konta Parafii Najświętszego Zbawiciela
i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście

23 1240 5615 1111 0000 5735 4512