OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XIII Niedziela Zwykła                                                                                                                           28.06.2020 r.
1. W naszej parafii trwamy w dniach Eucharystycznych. Dzisiaj wystawienie Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. Adorację rozpoczniemy wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia. Jutro, w Uroczystość Sw. Apostołów Piotra i Pawła, Msze św. o godz. 6.30, 7.00 10.00 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja do godz. 18.00 z przerwą na Pogrzeb od 13.00 do 14.00. Zachęcany do nawiedzania kościoła w ciągu dnia i osobistej adoracji Chrystusa pod postacią Chleba. Jutro o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia. Prządek adoracji podejmowany przez wspólnoty jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.
2. Jutro ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
3. We wtorek zakończymy codzienne nabożeństwa ku czci NSPJ.
4. W pierwszy czwartek miesiąca cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00 i Godzina Święta od godz. 17.00.
5. W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. podczas Mszy św. porannych i wieczorem od godz. 17.30.
6. W lipcu i sierpniu, podczas miesięcy wakacyjnych, zawieszamy odwiedziny chorych oraz Msze św. w punktach dojazdowych w Knopinie, Praslitach i Łęgnie. Kancelaria parafialna będzie czynna we wtorki, czwartki i soboty w godz. 10.00 - 12.00 i w środy i piątki w godz. 16.00 do 18.00.
7. Prasa katolicka: Niedziela, Gość niedzielny. Kwartalnik „Miłujcie się”.
8. Jak już informowałem wcześniej, z woli Księdza Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego z dniem 01 lipca w naszej parafii następuje zmiana wikariusza. W miejsce Księdza Eryka, który przechodzi do Olsztyna na stanowisko Prefekta Szkół Katolickich przychodzi Ks. Kamil Młyński w trzecim roku po święceniach kapłańskich.
W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować Księdzu Erykowi za dwuletnią posługę duszpasterską w naszej parafii. Ksiądz Eryk był katechetą w Zespole Szkół w Dobrym Mieście, był opiekunem Służby Liturgicznej, prowadził przygotowanie kandydatów do bierzmowania tworzył scholę młodzieżową, animował kolonie wakacyjne dzieci, był też kapelanem Szpitala w naszym Mieście. Bardzo serdecznie dziękuję za to zaangażowanie duszpasterskie podejmowane w wiarą i miłością do ludzi, za otwartość i lojalność we współpracy, za dyspozycyjność ze swoimi umiejętnościami dla dobra innych. Niech zdobyte doświadczenie i młodzieńczy zapał służą nadal dziełu ewangelizacji dzieci i młodzieży w środowisku olsztyńskim.
Za pozostawione dobro niech Pan Bóg wynagradza swoim Błogosławieństwem i niech prowadzi mocą i światłem Ducha św. Serdeczne Bóg zapłać!


Uroczystość Trójcy Najświętszej                                                                                                       07.06.2020 r.
1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Trójcy Najświętszej. Uroczyście dajemy świadectwo o naszej wierze w Jednego Boga ale w Trzech Osobach. Uwielbiamy Boga Ojca za dzieło stworzenia, Syna Bożego za dzieło odkupienia i Ducha św. za dzieło uświęcenia.
2. W tym tygodniu, we czwartek, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywana Bożym Ciałem. W naszym kościele Msze św. będą odprawione o godz. 6.30, 8.30, 10.00 i 18.00. Podczas tej uroczystości wychodzimy z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i osiedli, by uczestniczyć w modlitwach wstawienniczych. W tym roku, ze względu na stan epidemii, nie będzie procesji na tradycyjnej trasie. Przeżyjemy ją tylko na placu przykościelnym po Mszy św. o godz. 10.00. Zatrzymując się z Najświętszym Sakramentem przy krzyżach misyjnych będą odprawione modlitwy czterech stacji procesji Bożego Ciała. Bardzo prosimy członków procesji, Panów i Panie, o obecność i przygotowanie się do procesyjnego przejścia choć w ograniczonym zakresie. Mamy nadzieję, że w kolejne lata nie będzie przeszkód do tradycyjnego przejścia procesji ulicami miasta bez ograniczeń.
3. W oktawie Bożego Ciała procesje eucharystyczne będą odprawiane codziennie z wyjątkiem niedzieli po nabożeństwie czerwcowym odprawianym o godz. 17.30.
4. W niedzielę po Bożym Ciele, 14 czerwca, przypada doroczny odpust w pobliskim Głotowie. Tam Msza św. odpustowa będzie odprawiona na placu kalwaryjskim o godz. 12.00. W tym roku nie przewiduje się parafialnej pieszej pielgrzymki do Głotowa. W związku z odpustem w Głotowie w przyszłą niedzielę, w naszym kościele nie będzie Mszy św. o godz. 11.30.
5. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Warmińskiego Seminarium Duchownego ”Hosianum” w Olsztynie.
6. Przypominamy, że przy zwiększonej ilości uczestników Mszy św. w kościele nadal obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. W zgromadzeniu religijnym na zewnątrz kościoła zachowujemy wobec siebie dystans społeczny.
7. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego.                                                                                                  31.05.2020 
2. Dzisiejsza niedziela jest Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywana Zielonymi Świątkami, obchodzona pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu upamiętnia wydarzenie napełnienia Apostołów mocą Ducha Świętego. Otrzymali oni ducha Świętego po to, aby mogli mężnie wyznawać swoją wiarę i świadczyć o Chrystusie aż po krańce ziemi. Dzisiaj kończy się w kościele okres wielkanocny i powracamy do okresu zwykłego „ wciągu roku”, który w liturgii znaczony jest kolorem zielonym.
3. Dzisiaj o godz. 17.00 katecheza przedmałżeńska.
4. Jutro drugi dzień Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w którym przeżywamy święto NM Panny Matki Kościoła. W naszym kościele Msze św. będą odprawione o godz. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00.
5. W poniedziałek, 01 czerwca, rozpoczniemy miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane codziennie o godz. 17.30.
6. We wtorek, 02 czerwca, podczas Mszy św. o godz. 18.00 Ksiądz Biskup Janusz Ostrowski udzieli młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. W związku z tym we wtorek nie będzie nabożeństwa czerwcowego. Kandydaci do bierzmowania wraz ze świadkami bierzmowania zgromadzą się w kościele o godz. 17. 30. Nawę główną kościoła pozostawiamy dla bierzmowanych i ich świadków. Spowiedź święta dla kandydatów, świadków bierzmowania i ich rodzin w poniedziałek od godz. 15.00.
7. We czwartek będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym dniu zapraszamy wiernych na cotygodniową adorację Najśw. Sakramentu od godz. 16.00 i Godzinę Świętą od godz. 17.00.
8. W pierwszy piątek czerwca, po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, odwiedzimy chorych od godz. 9.00. Wiernych parafii zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. codziennie podczas Mszy św. rano i wieczorem. W piątek także od godz. 17.30. Informujemy, że czas spowiedzi wielkanocnej zakończy się w przyszłą niedzielę, w Uroczystość Trójcy Najświętszej.
9. W pierwszą sobotę miesiąca, po długiej przerwie, konferencja dla wspólnot Żywego Różańca o godz. 17.00. w oratorium.
10. Od przyszłej niedzieli, pierwszej niedzieli czerwca, przywracamy Msze św. we wszystkich punktach dojazdowych naszej parafii.
11. Informujemy parafian, że w tym roku w Uroczystość Bożego Ciała nie będzie tradycyjnej procesji ulicami miasta, odbędzie się ona na placu przykościelnym uwzględniając konieczność ograniczeń czasu epidemii.
12. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny.


VI Niedziela Wielkanocna                                                                                                                     17.05.2020 r.
1. W niedzielę dzisiejszą dziękujemy Panu Bogu za Świętego Jana Pawła II, którego 100 – lecie urodzin przypada, jutro, 18 maja. Karol Wojtyła 01 listopada 1946 r. przyjął święcenia kapłańskie, w 1958 roku został biskupem, od 1964 rządził diecezją krakowską, 16 października 1978 r. został wybrany papieżem przyjmując imię Jana Pawła II, zmarł 02 kwietnia 2005 r. Jego naukę odnajdujemy w 14 encyklikach, i niezliczonej ilości wypowiedziach. Nam, Polakom, pozostawił program zawarty w nauczaniu 9 pielgrzymek jakie odbył do umiłowanej Ojczyzny. Papież Senior Benedykt XVI napisał: „ Przemierzył cały świat i wszędzie głosił Ewangelię jako radosną nowinę, wyjaśniając w ten sposób także swój obowiązek opowiadania się za dobrem, za Chrystusem”
2. Dzisiaj i jutro możemy uczcić Świętego Jana Pawła II modląc się przed relikwiami krwi Świętego, które są wystawione przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Na Mszę św. dziękczynną za Św. Jana Pawła II zapraszamy w poniedziałek na godz. 18.00.
3. Dzisiaj katecheza przedmałżeńska o godz. 17.00.
4. W naszym kościele od dnia dzisiejszego może w nabożeństwach uczestniczyć 140 osób. Prosimy zajmować miejsca w całym kościele, unikać skupiania się w jednej części kościoła. W kościele pozostajemy w maseczkach ochronnych.
5. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
6. Przyszła niedziela będzie uroczystością Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
7.
Informacje dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców. Bierzmowanie w naszej parafii odbędzie się 02 czerwca w dwu grupach o godz. 16 i godz. 18.00. Bezpośrednie przygotowanie liturgiczne kandydatów do bierzmowania odbędzie się 27 maja w dwu grupach o godz. 15.00 i 16.00 w kościele. Udział w uroczystości bierzmowania ze względu na stan epidemii musi być maksymalnie ograniczony. Wraz z bierzmowanym będą mogli być tylko: świadek, rodzice i rodzeństwo. Szczegółowe informacje kandydaci otrzymali od katechetów drogą elektroniczną.
8. Zachęcamy do odbywania spowiedzi świętej zarówno dorosłych jak również dzieci i młodzież podczas Mszy św. w niedziele i dni powszednie także podczas nabożeństw majowych.

V Niedziela Wielkanocna `                                                                                                                    10.05.2020 r
1. Dzisiaj o godz. 17.00 katecheza przedmałżeńska.
2. We środę, 13 maja, w dniu pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie w roku 1917, w naszej parafii wejdziemy w kolejny cykl Wieczorów Modlitwy Fatimskiej. W tym roku naszej modlitwie będzie przyświecać troska o ustąpienie epidemii i powrót wszystkich: rodzin, szkół, zakładów pracy, ośrodków kultury, przedsiębiorstw także Kościoła do normalnego życia i pracy. Nasz Wieczór Modlitwy rozpoczniemy o godz. 17.30 tradycyjnym nabożeństwem majowym. Po Mszy św. o godz. 18.00 będzie wspólny różaniec zakończony Apelem Maryjnym.
3. We czwartek na prośbę Ojca św. Franciszka oraz Przewodniczącego konferencji Episkopatu polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zachęcamy, by przeżyć ten dzień w duchu postu, modlitwy i czynów miłosierdzia podjętych w intencji przezwyciężenia epidemii koronawirusa panującej na świecie. W tym duchu włączmy się w cotygodniową adoracje Najśw. Sakramentu we czwartek od godz. 16.00.
4. W sobotę, 16 maja, przypada święto św. Andrzeja Boboli, Kapłana i Męczennika, Patrona Polski i Archidiecezji Warmińskiej.
5. Polecamy pracę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny.


IV Niedziela Wielkanocna                                                                                                             03.05.2020 r.
1. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce w specjalnym słowie Biskupi Polscy przypominają o znaczeniu tego wydarzenia oraz podkreślają co następuje: „ W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru kandydata na urząd prezydenta należy wziąć pod uwagę w szczególny sposób prawość moralną, miłość Ojczyzny i traktowanie władzy jako służby, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, wyrazistą tożsamość, postawę dialogu i umiejętność współpracy, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, merytoryczne przygotowanie i wiedzę, a także szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocję polityki rodzinnej oraz gwarancje dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami”.
2. W dniu dzisiejszym przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki, na Jasnej Górze, dokona aktu zawierzenia Ojczyzny i Narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski.
3. Dzisiejsza niedziela jest Światowym Dniem Modlitw o powołania do służby w Kościele. Wprowadza ona w Tydzień Modlitw o Powołania. W naszej Archidiecezji w tym roku Święcenia kapłańskie przyjmie pięciu diakonów, do diakonatu przygotowuje się ośmiu akolitów. Otaczajmy ich nasza modlitwą. Dobrego Boga prośmy w tym tygodniu także o powołania do zakonów męskich i żeńskich oraz o powołania do pracy katechetycznej i misyjnej
4. Nadal , ze względu na stan epidemii, trwają, choć nieco poszerzone, ograniczenia w uczestnictwie w Mszach św. w naszych kościołach. W naszym kościele może jednorazowo uczestniczyć we Mszy św. 88 osób. Przychodząc do kościoła prosimy zajmować miejsca w całym kościele zachowując stosowne odległości , prosimy unikać gromadzenia się w jednym miejscu. W kościele pozostajemy w maseczkach, zdejmujemy je tylko na czas przyjęcia Komunii św.
5. Dzisiaj o godz. 17.00 katecheza przedmałżeńska.
6. Trwa miesiąc maj. Nabożeństwa majowe w naszym kościele są odprawiane codziennie o godz. 17.30. Zachęcamy rodziców i dzieci szczególnie w okresie epidemii, do organizowania nabożeństw majowych w gronie rodzinnym. Można w tym celu wcześniej przygotować domowy ołtarzyk.
7. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
8. W piątek przypada Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski.

 III Niedziela Wielkanocna                                                                                                                  26.04.2020 r.
1. Dzisiaj trzecia niedziela Wielkanocna, wprowadza nas w XII Tydzień Biblijny. Starajmy się spędzić ten tydzień z codzienną lekturą Pisma św. odnajdując w nim Słowo Boże na trudny czas, który przeżywamy.
2. Dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Będą się one odbywały w sali Domu Rekolekcyjnego w niedziele o godz. 17.00. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
3. Korzystajmy z poszerzonych możliwości uczestnictwa w Mszach św. w naszych kościołach. W naszym kościele na tym etapie epidemii może jednorazowo uczestniczyć we Mszy św. 88 osób.
4. Jutro, 27 kwietnia, w dniu Nowenny Gietrzwałdzkiej zapraszamy do kościoła na wspólny różaniec o godz. 17.30.
5. We wtorek, 28 kwietnia, kolejny dzień modlitw o owocne przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego. Zapraszamy na wspólny różaniec o godz. 17.30.
6. We czwartek tego tygodnia wznawiamy cotygodniowe Adoracje Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
7. W najbliższy pierwszy piątek miesiąca jeszcze nie będzie odwiedzin chorych w domach. Przypominamy za Komisją Episkopatu Polski do spraw Kultu Bożego, że obiektywna niemożność przyjęcia Sakramentu Pokuty i Eucharystii nie przerywa praktyk: 9 pierwszych piątków miesiąca oraz 5 pierwszych sobót miesiąca.
W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. rano oraz od godz. 17.30.
8. W piątek, 01 maja, rozpoczniemy codzienne nabożeństwa majowe ku czci NM Panny. Będą one odprawiane codziennie o godz. 17.30.
9. W sobotę, 02 maja, będziemy w Polsce obchodzić przeniesioną z niedzieli Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W naszym kościele Msze św. będą odprawiane o godz. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00.
10. W pierwszą sobotę miesiąca maja jeszcze nie będzie konferencji dla wspólnot Żywego Różańca.
11. W związku z trwającym stanem epidemii w tym roku nie będzie w dniu 03 maja odpustu w kaplicy w Knopinie.
12. Prasa katolicka Niedziela i Gość Niedzielny.
13. Apel o modlitwę o deszcz. 

II Niedziela Wielkanocna                                                                                                                       19.04.2020 r.
Święto Bożego Miłosierdzia
1. Dzisiaj, w Święto Bożego Miłosierdzia szczególnie o godz. 15.00 jednoczymy się we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia z błaganiem o ustanie epidemii koronowirusa w Polsce i na świecie. W naszym kościele o godz. 15.00 Godzina miłosierdzia. Rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia. Szczególnie modlitwą wspierajmy tych, którzy w tym czasie, podejmują ogromny wysiłek niosąc chorym pomoc i chroniąc życie.
2. Jak wiadomo powoli są wprowadzane złagodzenia stanu epidemii. Dotyczą one także życia religijnego, szczególnie uczestnictwa w Mszach św. w naszych kościołach. Od 20 kwietnia w naszym kościele będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. 88 osób. Bardzo prosimy wiernych, by przychodząc na Mszę św. zajmować miejsca w nawie głównej i nawach bocznych, zachowując bezpieczne pod względem higienicznym odległości. Prosimy także, by w kościele pozostawać w maseczkach, zdejmując je tylko na czas przyjęcie Komunii św. Do spowiedzi św. przychodzić należy także w maseczkach.
3. W związku z przedłużającym się czasem stanu epidemii informujemy rodziców dzieci klas III Szkół Podstawowych naszej parafii, że uroczystość I Komunii św. przewidywana na dzień 24 maja nie odbędzie się. Uroczystość tę przenosimy na dzień 27 września, ostatnią niedzielę września tego roku. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny rozpocznie się bez przeszkód i będzie można podjąć bezpośrednie przygotowanie dzieci do sakramentów Pokuty i Eucharystii.
4. Kancelaria parafialna, do odwołania, będzie czynna we wtorki czwartki i soboty w godzinach od 10.00 do 12.00 i we środy i piątki w godzinach od 16.do 18.00.
5. Bardzo dziękujemy za symboliczne „ofiary na tacę” składane w różny sposób. Są one bardzo wskazaną formą wsparcia funkcjonowania parafii za co składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
6. Bardzo serdecznie pragnę podziękować Księdzu Diakonowi Przemysławowi za wielkopostną i wielkanocną pracę w naszej parafii, którą kończy dniem dzisiejszym. Jutro wraca do Seminarium Duchownego , by podjąć ostatni etap przygotowania do kapłaństwa. W tym roku święcenia kapłańskie przewidziane są na sobotę 30 maja. Mamy nadzieję, że się odbędą bez przeszkód. Księdzu Diakonowi życzę w imieniu nas wszystkich na ten czas najbliższy i na kapłańską przyszłość wielu darów Boga i Mocy Ducha św. na radosną posługę pośród ludzi, do których będzie posłany.

Niedziela Męki Pańskiej                                                                                                                      05.04.2020 r.

Drodzy Bracia i Siostry!
Drodzy nasi Parafianie!
          Po raz pierwszy przychodzi nam przeżywać kolejne niedziele, także nadchodzące dni Triduum Paschalnego oraz Uroczystości Wielkanocnej w stanie panującej epidemii, ze wszystkimi ograniczeniami zastosowanymi przez władze państwowe i kościelne.
Dlatego w trosce o zdrowie każdego ponawiamy apel „Zostańcie w domu!” i prosimy, by w tym szczególnym czasie uczynić każdy dom i wspólnotę rodzinną prawdziwym kościołem domowym, który trwa na modlitwie każdego dnia o godz. 20.30 a w niedziele i uroczystości przeżywa Mszę św. korzystając z przekazów telewizyjnych i radiowych. Zachęcamy Was, Bracia i Siostry, do jednoczenia się z Chrystusem wsłuchując się w Jego Słowo i przyjmując Go w Komunii św. duchowej , gdy nie można przyjąć Go pod postacią Chleba. Bardzo prosimy szczególnie Rodziców: bądźcie przewodnikami w wierze dla swoich dzieci, bądźcie prawdziwie kapłanami każdego ogniska domowego. Nasze kościoły w tym czasie pozostają puste. Jednak gdy sprawujemy w nich codziennie Msze św. modlimy się w waszych intencjach i za was, którzy przeżywacie niepokój, zagubienie, niepewność o to co będzie jutro. Wierzymy, że nasze losy są w rękach Dobrego Boga, że przeprowadzi nas także zwycięsko przez ten trudny czas.
              Dzisiaj w Niedziele Palmową łączymy się z Wami drogą internetową i drogą telewizji kablowej. Dziękujemy za tę inicjatywę i specjalistyczna posługę osobom i instytucjom naszego miasta, dzięki, którym możemy być w Waszych domach. 
              Ponieważ na nabożeństwach w kościele nie może być więcej niż 5 osób pragniemy Was też zaprosić do wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego ; nabożeństw Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej w Sobotę na drodze telewizji kablowej i internetu.
             W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej będzie transmitowana o godz. 17.00.
             W Wielki Piątek Nabożeństwo Męki Pańskiej także o godz. 17.00
             Transmisja Nabożeństwa Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 19.00.
             Zapraszamy Was także na transmisję Mszy św. Rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00. Mszę św. Rezurekcyjną zakończy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem całej parafii u wejścia głównego do naszego kościoła.

             Ponieważ w Wielka Sobotę nie będzie święcenia pokarmów, prosimy Was , miejcie je przygotowane, poświecimy je z naszego kościoła po zakończeniu Mszy św. Rezurekcyjnej o poranku wielkanocnym.
            Zachęcamy do indywidualnego nawiedzania kościoła w Wielką Sobotę. Od godz. 10.00 będzie trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu, będzie także sprawowany sakrament pokuty do godz. 17.00 przy zachowaniu rygorów stanu epidemii i bezpieczeństwa higienicznego. Z sakramentu pojednania można korzystać w poniedziałek, wtorek i środę rano i wieczorem od godz. 17.30.
             Rodziców zaniepokojonych o I Komunię ich dzieci informujemy, że o rozwiązaniach tego problemu poinformujemy po 15 kwietnia także drogą internetową.
             Życzymy Wam, niech nadchodzące dni, w których kontemplujemy Krzyż Chrystusa - Znak Jego Miłości do końca ku człowiekowi, stają się drogą umocnienia w wierze i nadziei i prowadzą ku zwycięskiemu Zmartwychwstaniu.
             Na owocny obchód Wielkiego Tygodnia przyjmijcie Błogosławieństwo.

IV Niedziela Wielkiego Postu                                                                                                               22.03.2020r
1. W związku z wprowadzonym stanem epidemii w naszym kraju informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z dniem 21 marca do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego t.j. dnia 12 kwietnia z zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić" i zachęca do korzystania z Mszy św. transmitowanych w telewizji i radio. Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi kościołami.
2. Bardzo prosimy o trwanie w rodzinach na modlitwie różańcowej każdego dnia o godz. 20.30. W tym czasie, my duszpasterze, chcemy być z Wami trwając na wspólnej modlitwie.
3. W związku z tym, że nie będzie w tym roku tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych i możliwości odbycia rekolekcyjnej spowiedzi św. zachęcamy wiernych, by w Wielkim Poście korzystać z sakramentu pojednania każdego dnia w godzinach porannych i każdego dnia tygodnia od godz. 17.30.
4. O szczególną ostrożność i zdyscyplinowanie prosimy przy organizowaniu pogrzebów. Prosimy je organizować tylko z udziałem najbliższej rodziny. 
5.We środę przypada  uroczystość Zwiastowania NMPannie. Msze św. jak w dni powszednie. 
6. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00.
7. Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w rekolekcjach wielkopostnych na drodze internetowej #skracamydystans 2020. Informacje na plakacie. 
8. TVP 3 w paśmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem". Nauki będą, emitowane o godzinie 20.4o w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut..
9. Prasa katolicka: Niedziela, Droga, Arka. Gość Niedzielny tylko w Internecie. Gazeta Chrystus i Ty.

10. Za pośrednictwem obecnych na tej Mszy św. przekazujemy naszym parafianom serdeczne pozdrowienie, życzenia wytrwałości w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Naszą jedność z osobami starszymi, chorymi, rodzicami, dziećmi i młodzieżą wyrażamy w darze modlitwy i kapłańskim błogosławieństwie.
 Módlcie się także za nas. Kontakt: 89 6161804,  600276605

III Niedziela Wielkiego Postu 15.03.2020
Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego
ws. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., oraz w nawiązaniu do Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, z dnia 12 marca 2020 r. i do Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, z dnia 13 marca 2020 r.:
1. Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br. grupom osób wymienionych w Komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, za zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”.
2. Zarządzam na terenie Archidiecezji Warmińskiej, z dniem 15 marca br., tj. od III Niedzieli Wielkiego Postu, aby podczas każdej Mszy Świętej i każdego nabożeństwa wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.
3. Zamieniam tradycyjną formę tegorocznych wielkopostnych rekolekcji parafialnych na rekolekcje prowadzone w środkach społecznego przekazu. Konkretne propozycje rekolekcji zostaną podane przez duszpasterzy.
4. Zlecam księżom proboszczom wyznaczenie dni wielkopostnej spowiedzi świętej dla wiernych.
5. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania.
6. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
Jednocześnie proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby codziennie o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.
Wszystkich duszpasterzy i wiernych zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności.
                                                                                   Abp Józef Górzyński
                                                                               Metropolita Warmiński
Olsztyn, dnia 14 marca 2020 r.

________________________________________
1. Kierując się wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego raz jeszcze przypominamy o udzielonej dyspensie od udziału w niedzielnej Mszy św. obowiązującej do 29 marca. Niech z niej korzystają szczególnie osoby starsze oraz dzieci i młodzież korzystając z transmisji Mszy św. w telewizji i radiu. Wymóg ograniczenia ilości do 50 osób w zgromadzeniach także religijnych, o co apelują władze państwa polskiego, prosimy przyjąć ze zrozumieniem i troską o zachowanie zdrowia własnego i innych w czasie gdy obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
2. Mając to na uwadze zawieszamy do odwołania w naszym kościele, w niedziele nabożeństwa Gorzkich Żali, w piątki Drogę Krzyżową o godz. 16.00. Zawiesza się także tegoroczne tradycyjne rekolekcje wielkopostne zachęcając, zgodnie z komunikatem Księdza Arcybiskupa, do skorzystania z rekolekcji prowadzonych w środkach masowego przekazu albo odbycia osobistych rekolekcji w samotności. Informujemy też, że będą zorganizowane dni spowiedzi dla parafian o czym poinformujemy w przyszłą niedzielę. Zachęcamy jednak do korzystania ze spowiedzi św. w tygodniu rano i wieczorem. Szczególnie w czwartki podczas cotygodniowych adoracji Najśw. Sakramentu. Zachęcamy w tym czasie do codziennej rodzinnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30. Będziemy w tym czasie modlić się w duchowej łączności z Wami w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Niech ten szczególny czas służy lekturze Pisma św. zawierzeniu przed Bogiem, kandydatom do sakramentu bierzmowania poznawaniu prawd wiary, dzieciom przed pierwszą komunią św. do rozmowy z rodzicami o ważnych tajemnicach wiary. Pamiętajmy wszyscy w tej łodzi płynącej po wzburzonych falach jest z nami Jezus Chrystus i Jemu ufajmy. 
3. We czwartek cotygodniowa adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. W piatek o godz. 17.00 Droga Krzyżowa
 
I Niedziela Wielkiego Postu                                                                                                                    01.03.2020 r.
1. Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Liturgia przez Słowo Boże przypomina, że jest Pan Bóg, któremu mamy służyć i żyć Jego słowem.
2. W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy parafian na nabożeństwa Gorzkich Żali, które będą odprawiane o godz. 17.30.
3. Dzisiaj po Mszach św. w zakrystii można wpłacać zadeklarowane składki członkowskie TP KUL. Jutro, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Wspólnoty Modlitwy za Dusze Czyśćcowe w Domu Rekolekcyjnym.
4. We środę, 04 marca, przypada święto św. Kazimierza, Królewicza.
5. W pierwszy czwartek marca wznawiamy cotygodniowe adoracje Najśw. Sakramentu od godz. 16.00. Wielkopostna Godzina Święta od godz. 17.00.
6. W pierwszy piątek miesiąca chorych odwiedzimy od godz. 9.00. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty w ciągu tygodnia oraz w piątek od godz. 17.30.
7. W piątek zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej: uczniów na godz. 16.00 i dorosłych parafian na godz. 17.00. Bardzo prosimy rodziców, szczególnie uczniów Szkół Podstawowych, o podjęcie troski o to,  aby dzieci brały udział w nabożeństwach wielkopostnych, trzeba dołożyć starań, by te nabożeństwa nie zostały zapomniane. Zapraszamy na nie także samych rodziców. Kandydatom do bierzmowania zwracamy uwagę, że udział w nabożeństwach Wielkiego Postu trzeba potraktować jako ważny obowiązek w ramach przygotowania do bierzmowania.

8. W pierwszą sobotę miesiąca konferencja dla wspólnot Żywego Różańca o godz. 17.00 w Oratorium.
9. Przyszła niedziela będzie Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W przyszła niedzielę po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na pomoc polskim misjonarzom. O przeprowadzenie tej zbiórki proszę członków Liturgicznej Służby Ołtarza oraz stowarzyszeń i ruchów religijnych naszej parafii.
10. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Arka. 

Ambona

Numer konta Parafii Najświętszego Zbawiciela
i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście

23 1240 5615 1111 0000 5735 4512